PÁTEČNÍ GLOSY 19.08.2005

Miroslava Macka
Včera jsme, já a moje paní, vyrazili do lesa až kolem páté, jen se trochu porozhlédnout, zda po vydatných deštích a nynějším oteplení konečně vyrazily nějaké houby. Záhy jsem na "našem" palouku uviděli spoudtu a spoutu lišek ( u nás zvaných kuřátka, neboť se pěkně houfují) a už bylo jasné, že k večeři budou houby. Pak jsme ovšem přešli do lesa Láskova a nevěřili svým očím: kam jsme se podívali, byly tmavěoranžové hlavičky klouzků, což je moje vůbec nejoblíbenější houba. Nasbírali jsme jich celkem 434, což je náš celoživotní rekord. Také pár hřibů, křemenáčů a suchohřibů jsme našli, ovšem zážitek s klouzky v tmícím se lese byl opravdu nezapomenutelný.
Takže k večeři byly nudličky ( trochu) s velkou kopou lehce podušených klouzků s pepřem, tymiánem a dobromyslem a nezbytným velmi vychlazeným veltlínským zeleným, tentokrát z Wachau. Opět vynikající zážitek.
Což mi připomíná, že se mne několik čtenářů glos ptalo, jestli opravdu pijeme k houbám víno, neboť se traduje, že k houbám se alkohol pít nesmí. Takže: pijeme víno k hříbkům, křemenáčům, liškám, babkám, suchohřibům, klouzkům, ryzcům, růžovkám, bedlám, holubinkám, ba i k václavkám a ryzcům, aniž bychom pociťovali byť jen "těžký žaludek". Jen k mladým hnojníkům, které se také konzumují, bych Vám nedoporučoval ani půlku piva - dva mí kamarádi to vyzkoušeli a nebylo jim vůbec volno.

Socialismus opět vystrkuje nikoliv růžky, ale přímo rohy: sněmovnou úspěšně prochází zákon o vyvlastňování majetku kvůli veřejnému zájmu, přičemž to, co je veřejný zájem, nedefinuje nikdo a nic, neboť i dle Nejvyššího správního soudu jde o "neurčitý právní pojem".
Takže o tom, co je nebo není veřejný zájem budou rozhodovat obce či magistráty a v případě odvolání soudy - v praxi to ovšem bude znamenat, že o tom budou rozhodovat zájmy velkých stavebních firem.

Vláda včera dlouze rozhodovala, kdo má prozatímně řídit policii a pak se jeden z unionistických ministrů zeptal, kdo vlastně policii momkentálně řídí a ministr vnitra Bublan odpověděl, že vlastně v pondělí už pověřil vedením policie Vladimíra Husáka. Krásná to ukázka logiky vládní práce.

Podle našeho (uff!!) premiéra jsou Lidové noviny "nejreakčnější" ze všech deníků. Bohužel premiér má nejen bolševický slovník, ale hlavně myšlení a konání.