PÁTEČNÍ GLOSY 9.03.2007

Miroslava Macka
Též v Česku platí, že obvykle se dějí věci obvyklé, kdežto věci výjimečné dějí se toliko výjimečně. Proto berme za obvyklé, že životnímu druhovi hlavní "protičunkovské " svědkyně Marcele Urbanové, zaměstnáním řediteli městských lesů ve Vsetíně, zavolá starostka města a ubezpečí ho, že se nemusí bát o místo! A volá na základě pověření ministra Čunka... a místopředseda vlády to vysvětluje slovy "Ke svému případu už nebudu podávat žádné informace..."

Čtenář glos P. J. mi zaslal následující úvahu:
Na příkladu advokáta Altnera je znovu čítankově vidět, jak důvěryhodná je ČSSD, navíc má-li v čele minulým režimem tak kovaného a zoceleného kádra, jakým je J. Paroubek. Přístup ČSSD k tomuto případu, který nejen, že dává návod a vybízí k tomu, že řádně uzavřené smlouvy není třeba plnit, natož platit za poskytnuté služby, je až recesisticky vypointován ve výroku, který po svém předsedovi papouškují špičky ČSSD a který zní, že požadavek pana Altnera "je v rozporu s dobrými mravy".
Pominu-li fakt, že v rozporu s dobrými mravy bylo celé osmileté vládnutí ČSSD, že ve stejném rozporu je křupanské chování páně Paroubkovo a jeho přikyvovačů, musím se zastavit před otázkou, zda chování ČSSD k panu Altnerovi též nebylo v rozporu s dobrými mravy. Pan Altner (pro jednoduchost) vysoudil pro ČSSD Lidový dům a měl dostat zaplaceno a teď nezkoumám, zda to mělo být moc či příliš moc. Namísto toho mu mocipáni několik let vyhrožovali, zastrašovali ho a kašlali na dobré mravy. Přece daleko logičtější, a hlavně správné a slušné, by bylo, kdyby za panem Altnerem přišli a zdvořile vyjednávali o změně výše odměny, ne proto, že je v rozporu s dobrými mravy, ale proto, že bývalé vedení ČSSD holt při podpisu smlouvy nemyslelo (pokud ovšem vůbec kdy myslelo, ale to sem nepatří). Nepochybuji o tom, že by takto k nějaké dohodě došlo a pokud by nedošlo, teprve pak by měla ČSSD právo hovořit o tom, že něco snad je v rozporu s dobrými mravy.
Pro normálně myslící tvory by případ Altner měl obsahovat minimálně poučení o Paroubkově ČSSD s jednoznačným závěrem : NEVOLIT!!! Protože tak, jak dnes ČSSD zametá a snaží se "zatočit" s panem Altnerem, tak by jednoho dne mohla zatočit i s námi se všemi. A vůbec se nebude ohlížet na to, jestli to je či není v rozporu s dobrými mravy.

Čtenář glos B. K. mi zaslal svůj postřeh k mé drobné včerejší glose o volebním zákonu á la akciová společnost: Díky za exaktní vyjádření toho, co si myslím už dávno. Inspirací mi byl a je můj povedený soused sociální narkoman, který si všude stěžuje "jakej je všude bordel, jaká je drahota" a volí socany. To říká mně, který platí ročně jen na dani z příjmu kolem čtvrt milionu.
A výsledek voleb v tomto imaginární volebním okrsku nás dvou je patová situace ... jak příznačné.

Již staří Římané věděli, že Vulnera verborum plus laedunit quam gladiorum, tedy že
Rány zasazené slovem zraní víc než zasazené mečem.

Vážení a milí,

Stále je ještě k objednání knížka "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka", a to dobírkou až do domu. Objednat si ji můžete na adrese m.vitovcova@volny.cz
Jako lákadlo nabízím jednu z půvabných "střelných modlitbiček" skotského barda Roberta Burnse:

Ty, který jsi nám život dal
a vládneš moři, skále,
že věrně jsi vždy při nás stál,
tak chválíme tě stále.

A touží-li tvůj božský zjev
nám něčím zpestřit žití,
pár dobrých přátel, hezkých děv,
víc netoužíme míti.

Amen.

Knížka ovšem nabízí i kompletní moderní překlad Shakespearových sonetů, Portugalských sonetů Elizabeth Barret Browningové, Shelleyho Mimózu, Keatsův Předvečer svátku svaté Anežky a spoustu a spoustu dalších básní slavných autorů.
Neváhejte, náklad mizí a váháním se připravíte o hezký dárek sobě či osobě Vašemu srdci blízké...