ÚTERNÍ GLOSY 4.12.2007

Miroslava Macka
Desáté výročí "sarajevského atentátu" pochopitelně nezůstalo bez spousty a spousty komentářů, rozhovorů a fotografií. Nejvíce mne však fascinovala jistota, s jakou někteří novináři vydávají fámy, drby, spekulace a konstrukce za čistou pravdu pravdoucí.
Včerejší týdeník "Týden" a šéfredaktor Balšínek: "O černých penězích, kterými strana disponovala, není pochyb..." (Že by neměl ani inteklektuální pochybnost, že "švýcarské konto" prostě existuje jen v konstrukcích těch, kterým se tehdy v politickém boji s Klausem zatraceně hodilo?) .
Další týdeník "Respekt" z minulého týdne a Jaroslav Spurný a Marek Švehla: "No, přece těch 170 milionů, co máme ve Švýcarsku, odpověděl Ratiborský..." (Autoři zřejmě měli v té chvíli zapnutý magnetofon, nebo holt věří jen jedné straně. Já tam celou dobu byl a nic takového jsem neslyšel, zato jsem slyšel větu: "Můžeme použít peníze ze zahraničí..." a to je zatracený rozdíl!).
A rodí se nové a nové spekulace: Miloš Zemam získal v Bamberku informace o "tajném švýcarském kontu ODS" a v rámci opoziční smlouvy je "vyměnil" za možnost vládnutí a privatizaci strategických podniků. "Může to být jen spekulace.." ještěže dodávají autoři z Respektu. Ubezpečuji je, že je to skutečně spekulace a to ještě hodně hloupá: kdo jen trochu zná Miloše Zemana, musí přece vědět, že ten by nikdy nic takového neučinil, naopak by s potěšením "posílal do tepláků" jednoho odéesáka za druhým, aby měl své ego "v peříčku". Pokud by bylo za co, ovšem, za spekulace se naštěstí ani za Miloše Zemana ani za dalších socialistů nezavíralo.
Při této příležitosti je dobré zmínit, jak dopadají spekulace ve střetu s fakty. Media tehdy psala: Stosedmdesát ,milionů, pravděpodobně uložených na švýcarském účtu ODS, může pocházet z korupce při privatizaci Telecomu. Policie navíc zatkla Ludvíka Otta, kterému na účet přišly právě ze Švýcarska miliony a který sponzoroval ODS s tím, že se ve vazbě určitě "zlomí" a vše "řekne".... a do Švýcarska hned putovala žádost o informace. Švýcaři ovšem odpověděli: "Mezi finanční transakcí, převodem peněz ze Švýcarska na konto Ludvíka Otty a privatizací Telecomu není žádná prokazatelná vazba."
Spekulace a konstrukce ze spekulací a fám se ovšem vydávají za pravdu dodnes....ach jo.
Pranic se nedivím Henrymu Fordovi, který tvrdil: Historie je humbuk!

"Případ procesně i věcně, byl z mého hlediska řešen správně", prohlásil á conto odpuštění milionových daní hoteliéru Dvořákovi, známému Jiřího Paroubka, stávající ministr financí Miroslav Kalousek.
No, bodejť by ne: vždyť nejsou stanovena žádná legální kriteria a stačí jen "správní uvážení"....
A mimochodem, jak to vypadá, takové ministerské "správní uvážení" bylo učiněno v případě Dvořáka poprvé a zatím naposledy...Ale informace o tom jsou, jak jinak v Česku, tajné!

A tak nám pan Kaplický přebarvil letenskou chobotnici. už prý nebude zelená, ale zlatá. A prý to tak mělo být od počátku....že by se i toto u nás tak dlouho tajilo?

Oklikou mi to připomněla dnešní stávka učitelů: není nejvyšší čas vyhodnotit efektivitu a výsledky superdrahého projektu "Internet do škol" (INTOŠ) a pak pár zodpovědných lidí pozavírat?

To není špatná reklama zrovna pro bezpečnostní agenturu! Zaměstnanec, pracující u ní pouhé čtyři měsíce, je jí schopen ukrást z trezoru přes půl miliardy korun! Ach jo.

Vánoce se kalupem blíží a pokud ještě nemáte všechny dárky pohromadě, můžete si na adrese m.vitovcova@volny.cz objednat na dobírku až do domu knížku "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka". Pár desítek kousků je ještě na skladě.