ČTVRTEČNÍ GLOSY 2.10.2008

Miroslava Macka
Už dlouho mě nic tak nenadzvedlo jako slova jakéhosi předsedy bytových družstev pronesená včera v televizi. Vláda nám totiž příští rok chce vytáhnout z kapes "pouhé" dvě miliardy na dotace oprav panelových domů a tento soudruh k tomu řekl: Nechápeme, jak vláda může ignorovat potřeby třetiny občanů.
Takže, majitelé rodinných domů: až budete potřebovat natřít okna či opravit střechu, obraťte se na vládu a nebo ještě lépe na výše zmíněného soudruha, ať vás laskavě neignorují a také vám přispějí!

Senátor Martin Mejstřík (Cesta změny) celý minulý rok pracoval: rozeslal na všech 99 českých soudů dotazník, kolik členů soudů bylo v KSČ. Dotazníků se mu vrátilo dvacet sedm. Podle nich je mezi českými soudci nejméně šestnáct procent bývalých komunistů. "To procento bude pravděpodobně ještě vyšší. Předpokládám totiž, že nám neodpověděli ti potrefení", komentuje dále kvalitu a vypovídací hodnotu své celoroční práce jinak potrefený senátor.

Z názorů liberálního profesora Harvardské university, ekonoma Jeffreyho A. Mirona, na současnou finanční krizi:
Počátek potíží je nutno hledat v hypotéčních institucích, které za hypotéky ručily, Fannie Mac a Freddie Mac. Nad těmi držel stát ochrannou ruku. S takovou zárukou se pak ani další banky nebály půjčovat lidem, kteří neměli na splácení. Hitem byly stoprocentní hypotéky bez doložení příjmu (!!!)
Navrhované řešení vlastně lepí díry vzniklé špatnou vládní politikou dalším vládním zákrokem.
Bankrot je druhá varianta. Neznamená, že banka zmizí, ale že připadne věřitelům, jak se to stalo i s několika aerolinkami. Bankrot trestá toho, kdo příliš riskoval, ale zachovává ziskovou část podnikání a neříká ostatním: riskujte jak chcete, stát to zatáhne.
Zatáhnout to někdo musí, ale proč to má být daňový poplatník?

A další názor, tentokrát Luboše Smrčka z VŠE, zajímavý hlavně na pozadí volání mnohých po jakémsi globálním Supernovém údělu:
Dnes již málokdo pochybuje o tom, že hloubku Velké krize zavinila americká administrativa a finanční vedení země svými snahami léčit příznaky nemoci na konci dvacátých let. Toto všechno bychom si měli dobře uvědomit, než zakroutíme udiveně hlavou nad rozmary kongresmanů a jejich neochotou utratit s nejasným výsledkem astronomickou sumu.

Džamila I. Neúnavná opět vymyslela geniální blábol: v rámci boje s alkoholismem mladistvých chce nařídit provozovatelům diskoték, aby alespoň jeden nealkoholický nápoj byl levnější než pivo....
Navrhuji tonik, výborně se míchá nejen s becherovkou....

Co je u nás také možné: včerejší stávky policistů a hasičů se zúčastnila také odborářská Unie bezpečnostních sborů, o které nikdo netuší, kolik má členů. Zda tři, pět nebo pět tisíc...Neuvěřitelné!