PONDĚLNÍ GLOSY 27.10.2008

Miroslava Macka
Nejprve něco čísel: pokud nehodnotíme výsledek voleb jen z pohledu obsazených křesel, ale podle počtu voličů, pak počet hlasů odevzdaných voliči pro ČSSD a ODS se má kupříkladu v letošních krajských volbách 60:40, tedy 3:2, což rozhodně není optický výsledek 13 :0.

Dále: ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2006 byla volební účast cca 64.5%, letos cca 39.5%.A teď pohlédněte na následující tabulku:
  2006 2006 (přepočet na letošní volební účast) 2008
ODS 1.892.475 1.158.957 687.005
ČSSD 1.728.827 1.058.739 1.044.719


A ejhle! Žádné oranžové tsunami! Z dramatického, epochálního vítězství ČSSD (k urnám jí dorazil zhruba stejný počet voličů) je náhle "jen" dramatická prohra ODS, které voliči letos nedorazili. Jinak řečeno: volby nevyhrála ČSSD či Paroubek s Rathem, volby si prohrála ODS a Mirek Toplánek, neboť statisíce jejich voličů tentokrát nepřišlo k urnám ani se zatnutými zuby. Na otázku proč, je pak velice jednoduchá odpověď: protože byli zklamáni jak obsahem, tak formou politiky ODS, a to nikoliv na krajské či senátní úrovni, ale na úrovni celostátní. Nakonec: druhé dvě vládní strany nedopadly o nic lépe ani ve volbách krajských, ani senátních, také jejich voliči z nich byli zklamáni obdobně, byť kupříkladu u Zelených mělo to zklamání opačné znaménko než u ODS.

Kdysi jsem to vládnutí (neboť velmi "flexibilní" KDU - ČSL lze v tomto případě pominout) nazval vládnutí Bursíkotopolánka, velice, převelice blízké představám a pojetí vládnutí exprezidenta Václava Havla, a to jak vnitrostátně, tak na poli mezinárodním. A k tomu v roce 2006 voliči ODS Topolánkovi a dalším členům vlády za ODS mandát rozhodně nedali!

Nejčistším řešením by pochopitelně byla výměna celého stávajícího vedení ODS a okamžitý návrat k původním idejím a zásadám, na nichž ODS vznikla a předčasné volby. (Vsuvka: jeden příklad za všechny. Jak se vám v praxi jevilo uplatňování jedné z hlavních zásad ODS, tedy malý, nebyrokratický, ale výkonný státní aparát?)

Jsem však realista a tak bych se osobně smířil s "druhým nejlepším" řešením: s výměnou stávajícího vedení ODS a s okamžitým návratem k původním idejím a zásadám, na nichž ODS vznikla a s dovládnutím Topolánkovy vlády s tím, že to bude jen vláda "udržovací", která se už nebude pouštět do zelenočernomodrých, příšerně kompromisních a proto mizerných"reforem" a nepoleze EU do zadku ....