ČTVRTEČNÍ GLOSY 3.09.2009

Miroslava Macka
Dovoluji si rozšířit thesaurus českých přísloví o jedno zbrusu nové: Kdykoliv jde o koryta, řešení se najdou hbitá.

A můžete se vsadit, že pokud půjde o věcná řešení současné krize, najednou společné řečičky o veřejném zájmu, vůli občanů a nezbytnosti rychlého řešení umlknou jako když utne.

Čtenář glos E. K. mi napsal:
Dnes mě v tisku zaujala následující pasáž:
"Ústavní soud nesmí odložit výkon rozhodnutí, je-li to v rozporu s důležitým veřejným zájmem.
Čtyři nejvyšší ústavní činitelé mají pocit, že je na nich, aby se odvážili formulovat, co je či není důležitým veřejným zájmem," podotkl Klaus.
Tak jsem nad tím přemýšlel a říkal jsem si, že v nejvyšším veřejném zájmu je nyní stabilizovat veřejné finance. Myslím, že jen současná vláda je schopná realizovat navržená (jakákoliv) úsporná opatření. Paroubek s Topolánkem tyto návrhy odmítli a jasně tak deklarovali nezájem před volbami něco řešit. Po nich to asi nebude o moc lepší. Z toho vyvozuji, že v nejvyšším veřejném zájmu v době krize, je mít volby co možná nejpozději.
Ústavní soud borcům sebral hračky a oni si myslí, že je na ně někdo zvědavej, a že se zboří svět když to tady nebudou řídit oni. Nabývám přesvědčení, že opak je pravdou. Dokud tady budou fungovat jako "standardní" metody politické práce rozhazování peněz a nákup voličů, tak bych žádný volby nedělal.
A kdyby úředníky ve vládě třeba napadlo, že jako úsporný opatření od této chvíle vyhlásí "stop stav" pro úředníky a navíc jich každý rok 10% vykopnou, tak bych jim tu vládu nechal na doživotí (uvažoval bych i o převodu funkcí na jejich děti).

Čtenářka glos M. V. mi napsala:
Musím se podělit o svůj dojem ze včerejší debaty předsedů parlamentních stran v Otázkách Václava Moravce.
Velmi mne "hřálo na srdci", jak všem jednotně záleží na blahu občana, jak se pořád oháněli tím, že občan chce volit, že občan je zaskočen rozhodnutím ÚS, ÚS poškodil občana, atd.
To je zvláštní, že je vůbec nezajímal názor občana :
- když svrhli vládu uprostřed předsednictví EU,
- když prezident, kterého si jinak nesmírně vážím, kvůli svému osobnímu negativnímu postoji vůči Topolánkovi, nepověřil ho vládnutím v demisi, ale trval na sestavení nové vlády,
- když sestavovali tzv. úřednickou vládu,
- když se rozhodli, že si zkrátí volební období,
- když se rozhodli, že budou předčasné volby.
Většina občanů nic z těchto kroků nechtěla, politici se chovali jako gubernátoři, občana se na nic neptali, řešili jen svoje politické zájmy a osobní půtky - a teď najednou občan. Podle reakcí v mém okolí, lidé nemají zájem o předčasné volby, a je jim v podstatě jedno, kdo sedí ve vládě, jestli politici nebo úředníci, hlavně když se začne šetřit a reálně řešit rozpočet.
Takže, páni politici, jediní, kdo chtějí volby, jste vy, protože vás štve, že v době, kdy se dá býti ještě u zdroje při privatizacích zbytkového majetku státu, tak jsou tam jiní, a hrůza vás jímá z toho, že by tam mohli být až do června. A proč ne?


A čtenář glos R. P. zaslal výstižné konstatování:

"Lidé se dělí na tři skupiny - budovatele demokracie, uživatele demokracie a majitele demokracie."