PÁTEČNÍ GLOSY 30.04.2010

Miroslava Macka
Včera jsem v autě masochisticky poslouchal předvolební speciál Martina Veselovského na Radiožurnálu, tentokrát s volebními jedničkami pardubického kraje. Už nad první otázkou všem jsem ovšem kroutil hlavou. Zněla totiž "Co uděláte pro snížení kamionové dopravy v Pardubickém kraji?"
Pokládám totiž takovou otázku za absurdní, vnucující případným zákonodárcům statut jakéhosi krajského tajemníka, který pro kraj zařizuje tu pracovní místa, tu finance na školství či kulturu, tu silnice a průplavy, tu omezení jízd kamionů.
Já vím, že většina veřejnosti takto "své" poslance vidí, ale poslanec by přece z principu měl být solidním a schopným zákonodárcem (bis!) pro všechny, pro celou zemi a svoje poznatky z obce či kraje by měl zobecňovat do legislativy celostátní.
Otázka tedy měla znít:"Co uděláte pro omezení kamionové dopravy v Česku?"

P.S. : Moje odpověď by zněla: vynasnažím se vytvořit v dopravě nezdeformované tržní prostředí a silnou konkurenci, aby se mohla uplatnit doprava nejefektivnější.

Jitka Vlková (s přispěním Jana Brože) napsala ve včerejší MFDnes v článku s názvem "Velcí bankéři přemlouvají Němce, aby pomohli Řecku" následující slova: Nejprodávanější bulvární deník Bild v úterý na své titulní stránce zveřejnil štvavý titulek: Proč bychom měli platit řecké luxusní penze?
Proboha, co je na tom titulku štvavého? Je jen neúplný: Němci, tedy nejen oni, ale hlavně oni, mají zaplatit Řekům nejen luxusní penze, ale i další příjemnosti, které si v minulých letech užívali, aniž na ně měli.

Rozhodně v nadcházejících volbách volte Paroubka a jeho ČSSD: slibují, že dokáží zkrotit státní dluh a přitom nejsou schopni ani řádně hospodařit doma. ČSSD totiž po třech letech zveřejnila své hospodaření: celková ztráta činí 512 milionů, dalších 75 milionů prodělává Cíl, společnost obhospodařující majetek ČSSD včetně Lidového domu. Ten navíc v minulých čtyřech letech uhradil ze svých fondů nahromaděné ztráty ve výši přes půl miliardy korun a jeho majetek se významně scvrknul.
Rozhodně volte ČSSD, ale pak budete skutečně za voly!

Zlínští zastupitelé včera odebrali čestné občanství města Klementu Gottwaldovi, po němž se zlín desetiletí jmenoval. Na rozdíl od návratu ke starému, původnímu názvu Zlín, pokládám odebírání čestného občanství, zrovna tak jako bourání soch a jiných dobových veřejných děl, za nesmyslné obrazoborectví.
Když se zastupitelé v mém domovském městě Zábřeze rozhodli po roce 1989 odstranit z prostranství před školou sochu Stalina (kam byla umístěna po roce 1956, kdy po kritice jeho "kultu osobnosti" musela opustit náměstí), napsal jsem k tomu do místního plátku sloupeček, v němž jsem naopak tvrdil, že socha má zůstat tam, kde je a školním dětem se má vysvětlovat a vysvětlovat, jak je možné, že se hromadnému vrahovi stavěly sochy, kdo k takové situaci napomáhal a co takovou situaci způsobilo.