ČTVRTEČNÍ GLOSY 6.01.2011

Miroslava Macka
A už je to tady! Americké nakladatelství New South Book "upravilo" slavné knížky Marka Twaina Dobrodružství Huckelberryho Finna a Dobrodružství Toma Sawyera: nahrazuje v nich slovo "negr" slovem "otrok" ! Také další americká nakladatelství obdobně zasahují do klasické literatury, kupříkladu nahrazují výraz "Díky Bohu!" za "Díky dobroto!" či mění jména postav...
Kam až může dojít lidská blbost, je zcela neuvěřitelné!

To je dobré! Ministerstvo vnitra odmítá sdělit, jakou prémii dostal za rok 2010 náměstek ministra Johna Viktor Čech, kterého si na ministerstvo přivedl přímo John až v listopadu. Takže jinak řečeno, náš zaměstnanec John nám odmítá sdělit, kolik vyplatil dalšímu našemu zaměstnanci Čechovi za čtyři týdny práce odměn. Doufejme alespoň, že se za tu dobu pan náměstek naučil, kde jsou toalety a kuchyňka...

Čtenář glos J. J. mi napsal:
Rád bych se pozastavil nad jednou zprávou z konce loňského roku, která popisuje zneužití občana České republiky a české dopravní společnosti slovenskou tajnou službou při cestě kamionem do Turecka.
Na to, že se podobné jednání na Slovensku stává standardem, jsme si už pomalu zvykli. Ale že do svých amatérských pokusů zatahují již i naše občany a firmy, na to si zvykat nechci.
Za mnohem horší však považuji skutečnost, že jsem v tisku nezaznamenal sebemenší reakci našich orgánů, na tuto zcela bezprecedentní událost. Nebo se dámy a pánové z Černínského paláce razantně ozvali a jen z vrozené skromnosti to před námi zatajili?

Přítel O. V. mi napsal:
Vidím, že Ti neušlo další dějství svaté války proti kuřákům. Kroutím hlavou nad tím, proč oni boží bojovníci tolik plýtvají energií a hlavně veřejnými (našimi) penězi v tomto podivném klání. Pokud chtějí skutečně o tomto nešvaru a jeho dlouhodobém vývoji něco vědět, měli by se zeptat u samotného Ďábla, tedy některého z velkých již staletí na trhu působících výrobců. Kdo jiný by měl mít lépe zmapován trh než právě tito s lidskou slabostí obchodující (a neustále prosperující) nyní už globální giganti. Tam by třeba zjistili, že odjakživa kouří a kouřiti bude zhruba třetina populace a to samozřejmě bez ohledu na to, jakou hloupost si EU vymyslí. Zakažte kouřit v budovách, budou všichni kuřáci na ulicích (viz. USA, Velká Británie, Francie, atd.), zakažte kouřit i tam, přejdou do ilegality, zakažte kouřit značkové (=kvalitní) cigarety, přejdou na machorku a pašované zboží. My všichni nekuřáci (daňoví poplatníci) tím získáme pouze to, že stát opět zvedne daně, protože ten výpadek spotřební daně z cigaret bude musit nějak vykrýt. No a nemocnost kuřáků, která stojí další nemalé peníze? Ta se samozřejmě zvýší, protože to, co budou "závisláci" kouřit bude všechno možné, kromě kvalitního zboží.