PÁTEČNÍ GLOSY 15.04.2011

Miroslava Macka
Jsa nenapravitelným masochistou, shlédl jsem včera poslední půhodinu televizního Hydeparku s Vítem Bártou s následujícím resumé: doporučuji všem adeptům psychiatrie tento pořad "o boji nového světa se starým světem", řečeno Bártovými slovy, opakovaně shlédnout a jít si pro diplom.
p.s.: Prosím všechny redaktory a komentátory, kteří v posledních dnech tvrdili, že Bárta je inteligentní, aby si tento pořad pustili a pak se svým čtenářům a posluchačům pokorně omluvili...
p.p.s.: pokud by opravdu mělo platit, že 75 % diváků tohoto pořadu hodnotilo Bártovo vystoupení pozitivně, tak už by od Blaníku měl být slyšet dusot koňských kopyt...

Nevím jak vy, ale já tomu, co říkala v kavárně Kristina Kočí, v podstatě věřím, tedy pochopitelně ne těm fantasmagorickým blábolům, ale tomu, že tak současnou politiku vzhledem ke svým, byť krátkým, zkušenostem vnímá, že je přesvědčena, že takto to v politice funguje, že takto se lze domoci politického postavení, vlivu a peněz...

Není náhodou ten Václav Havel, co je tak znechucený z Kristýny Kočí ten stejný Havel, co viděl ve Stanislavu Grossovi mladého nadějného politika? Tak čemu se, proboha, diví?

Doufám, že se Vladimír Špidla nemýlí, když tvrdí, že zásluhou vládní krize může Česko přijít o stamiliardy z evropských dotací. To by nám v budoucnu ušetřilo podstatně větší peníze, neboť většina dotací je prošustrována v projektech, které budou v budoucnu peníze hlavně polykat...

Přítel O. V. mi napsal:
Logika dostává v těchto dnech pořádně na frak. Nejvíce se mi líbí aplikace antického paradoxu lháře v podání Kristýny Kočí, ústící v ono klasické "lžu v tom, že jsem lhala". Paradox reprezentovaný aforismem o Kréťanovi, který prohlásí "Všichni Kréťané jsou lháři", zamotal hlavu všem klasickým logikům, údajně někdy vedl i k sebevraždám dotyčných.
Aplikace na české poměry se nabízí sama: "Všichni čeští politici jsou lháři, řekl český politik". Interpretace je nabíledni. Buďto má pravdu a všichni lháři jsou, což ovšem znamená, je-li to český politik, že zároveň lže. Tento pradox je v rámci klasické logiky neřešitelný a poukazuje na její nedokonalost. Teprve sir Bertrand Russel až ve dvacátém století uveřejněním teorie typů ukázal, že tento problém je řešitelný pouze v logice vyššího řádu, tedy "odjinud" - připomíná to Cimrmanův proslulý "krok stranou".
V našich podmínkách to znamená, že česká politická scéna je sama sebou nereformovatelná, neb se na hony vzdaluje reálnému životu, kterému by měla sloužit. Je tedy na nás, co s tím uděláme, ne na politicích.

Čtenářka glos (a nepochybuji, že taktéž jemná dáma) M. V. mi napsala:
Tak prý když nemůže být Radek John ministrem vnitra, tak by se pro něho mohlo vytvořit nové ministerstvo boje proti korupci. A teď to řeknu, jak to cítím - to si z nás ti politici včetně prezidenta dělají pr..l?!

Opsáno z facebooku:
Volá do rádia chlapeček: ,,K smrti nenávidím ostatní rasy! Jsem rasista?"
Hlasatel se vážně zamyslí: ,,To je složitá otázka. Pokud jsi Žid, tak jsi ortodoxní, pokud jsi Muslim, tak jsi pravý Mujahedin, pokud jsi Japonec, tak jsi vlastenec a pokud jsi černoch, tak jsi nevinná oběť bílého teroru, ale pokud jsi běloch... tak jsi zasraná fašistická svině!