PONDĚLNÍ GLOSY 11.06.2012

Miroslava Macka
Představte si člověka, který slíbí mizerně hospodařícímu družstvu sousedů, že mu v budoucnu půjčí velkou sumu peněz (které sám nemá a bude si je muset u bank či lichvářů půjčit) a navíc mu k tomu přidá bianko směnku bez protestu, splatnou do týdne po předložení.
Klepete si na čelo a mumláte něco o nezodpovědném volovi?
Jenže tohle přesně odsouhlasilo 140 poslanců (včetně většiny těch „pravicových“, žvanících o rozpočtové zodpovědnosti) pěkně potichoučku ve stínu Rathova sněmovního projevu a rathovského mediálního humbuku. A ještě k tomu budou mít spoustu ušlechtilých falešných keců…

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ke zprávě, že by od roku 2014 vojákům měly - na základě nově přijatého zákona - vzrůst platy: „Jestli na to budou peníze, to nikdo neví…“

Novinář Jindřich Šídlo:
Když policie nic nedělá, je pod politickým tlakem. Když dělá, je to na politickou objednávku. Tohle je príma země.

Povzdech jedné čechoamerické lékařky:
Se zase klidně můžu převlíct zpátky do civilu, protože na hysterektomii plánovaná a náležitě poučená pacientka se rozhodla, že je jí stávajících devět hispánských dětiček jako stupínky málo a že ještě nějaké bude chtít. Riziko recidivy a příšerná dědičná zátěž jí nic neříkají. Ach jo. A nemocnice jí ani pořádně nemůže vyúčtovat náklady.
Můj dovětek: Tipněte si, jak budou vypadat Spojené státy za dalších 30 let…

Čtenář glos J. P. mi napsal:
Citujete právníka J. J., který podle mě správně vyhodnotil pokyny šéfa městské policie v Říčanech jako závadné a v rozporu se zákonem. Bohužel mi u toho chybí zmínka o tom, že také podal trestní oznámení na tohoto šéfa či jeho kolegy.
Jinak zmiňovaný styl a sice motivace strážníků či policistů k vybírání pokut je pravděpodobně zcela běžné. Již mnohokrát jsem zaznamenal informace na internetu, a to vč. diskusí pod články na zpravodajských serverech, kde se i sami policisté často nechtěně podřeknou, že jsou jak strážníci, tak i státní policisté motivováni k vybírání pokud buď negativní progresí (podobně jako v Říčanech), pozitivní progresí, kdy se odvíjí výše jejich odměn přímo podle vybraných pokut tak i skrytě, kdy je jim počet a výše pokut ukládána jako jedna z významných pracovních povinností, kdy jim za nesplnění hrozí sankce.

Asi podobně nesmyslné mi připadá neustálé zdůrazňování argumentace lidí z vedení policie ČR (??? Tržil ???), kdy neustále v médiích slyšíme, že nové dálniční Passaty už vydělaly XX Kč na pokutách, tzn. že se již X krát zaplatily. Domníval jsem se a stále se domnívám, že úkolem dohledu dopravní policie je zajištění bezpečnosti na cestách a ne pouhé vybírání mýtného. Podle takto formulovaných tvrzeních o výdělcích Passatů si lze totiž snadno dovodit, že jejich posádky se soustředí především na tzv. zabukaření, tedy číhání ve skrýši na hříšníka, kterého pak s obličejovým výrazem kočky chytící myš vlastní nebezpečnou jízdou dohoní, uloví a zkasírují. Logicky pak z toho vyplývá, že je už příliš nezajímají skutečně nebezpečné činy, jako je předjíždění kamionů bez pohledu do zpětného zrcátka, jízda někoho extrémně pomalého (byť podle předpisů) v levém pruhu a celá řada dalších, které všichni, kdo jezdíme každý den, velmi dobře známe.

Čtenářka R. N. k témuž:
Právník J.J. žije nejspíš na jiné planetě, když se diví, že městští policisté musejí vybrat předepsané množství pokut. Toto nařízení totiž platí i u státní policie. Manžel si na to stěžoval, když asi dva roky pracoval před několika lety u PČR. Navíc to podle něj byla obecně rozšířená praxe i v jiných městech, než jsme tehdy bydleli. Při nesplnění limitu se vždy jednalo o krácení osobního hodnocení.

Kandidát na prezidenta USA Ron Paul:
Zahraniční pomoc je braní peněz chudým lidem v bohatých zemích, aby byly dány bohatým lidem v chudých zemích.