PÁTEČNÍ GLOSY 27.07.2012

Miroslava Macka
V roce 1935 připadal v tehdejším Československu jeden - daňovým poplatníkem placený - úředník (státní, zemský, okresní či obecní) na 143 obyvatel.
Dnes připadá jeden úředník na 38 obyvatel.
Jen mezi lety 2000 až 2006 vzrostl počet úředníků ve státní (včetně krajskéa obecní) správě ze 175 tisíc na 271 tisíc.

Načerno měli ve svém volnu pracovat zahraniční dělníci, kteří dostali legální povolení pro zaměstnání v továrnách v Česku.
Na dělníky narazili před dvěma roky při kontrole pracovníci úřadu práce v Jeseníku v jedné z místních restaurací. Cizinci, kteří bydleli na nedaleké ubytovně, pomáhali majiteli restaurace uklízet po zimě venkovní prostory. Údajně za to nedostávali žádné peníze, majitel jim za práci slíbil jenom pivo a jídlo.
Podle pracovníků úřadu práce i ministerstva práce a sociálních věcí šlo jednoznačně o skrytý pracovní poměr. Stát tak tvrdí, že majitel restaurace zaměstnával lidi načerno.
Majitel restaurace dostal pokutu ve výši 80 tisíc korun, cizincům české úřady za trest odejmuly povolení k práci.
Tolik zpráva, případ v těchto dnech řeší soud. Není nejvyšší čas, abychom povolení k práci odejmuli většině českých úředníků? Na druhou stranu chápu, že danit a danit a danit je třeba, neboť kde by se jinak braly miliardy na všechny ty zbytečnépandury, předražené dálnice, předražené veřejné zakázky všeho druhu a desátky zainteresovaným…