PONDĚLNÍ GLOSY 11.03.2013

Miroslava Macka
MF Dnes s hbitostí hodnou obdivu přispěchala potvrdit čerstvá slova Miloše Zemana o části pracovníků medií. Na čtvrté straně sobotního vydání totiž publikovala rozhovor Michaely Svobodové s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem s titulkem „Schwarzenberg: Chce sjednocovat, ale útočí jako Klaus“ a v něm následující pasáž:
Otázka: A spory mezi vámi? Jak bude vypadat příští spolupráce?
Odpověď: To mohu jen těžko odhadnout.Měli jsme spolu dvě schůzky a zatím mohu říci, že má Miloš Zeman jedno společné s Václavem Klausem. Tedy že při první příležitosti na člověka zaútočí.
Otázka: Na vás už zaútočil?
Odpověď: Jistě, kvůli něčemu mi hned vynadal. Ale jinak to byla poměrně věcná setkání. Uvidíme, na co přesně bude tlačit – jsem pln očekávání. Je však zajímavé, že o zahraniční politice nepadlo ani slovo.
Kupodivu novinářka nejčtenějších českých novin ihned nepoložila otázku, kvůli čemu Miloš Zeman Karlovi Schwarzenbergovi vynadal, ale dále surfovala po povrchu směsi prázdných a otřepaných banalit…
Přitom erudice této redaktorky je neuvěřitelná, jak dosvědčuje pár titulků jejích článků:
Chřipka a déšť pročesaly zástupy fanoušků Zemanovy inaugurace
V ODS zuří boj. Po Suchánkovi nechce zrušit anonymní akcie Šťastný
Ministryně kultury je na odpis. TOP 09 už za ni hledá náhradu
V müsli tyčinkách jsou škodlivé tuky, ukázal test. Pozor na polevu
Okamura budí v novém senátním klubu rozpaky, Čunek povýší
Vlezl za zraněným do drtičky na plasty. Udělal bych to znovu, říká
Močové kameny trápí stále více lidí. Může za to nezdravý životní styl
Deset nejkrásnějších pláží v Italii. Kde budete chtít zůstat navždy

Komentátor Martin Komárek z téhož listu je ovšem na takové školácké chyby příliš protřelým novinářem, a tak ve svém sobotním sloupku s titulkem „Inaugurace aneb Ach synku, zvoral jsi to“ s opovržlivým nadhledem mluví o pompézní, přehnané a směšné inauguraci a středověké parádě. Zmiňuje se o písni „Ach synku, synku“, nad jejímž zpěvem, dle něj, soudný člověk musel zakroutit hlavou. Kupodivu o slovenské hymně „Nad Tatrou sa blýská“, kterou při inauguraci zabučeli prý „monarchisté“ (?), a která zpěv Masarykovy oblíbené písně vyprovokovala, se nezmiňuje, ačkoliv právě tento projev byl k hlavyzakroucení.
Možná chtěl Zeman, abychom se na jeho počest zasmáli, končí Martin Komárek svůj sloupek. Pro mnoho lidí, kteří obětovali své pohodlí a cestovali na inauguraci, to však byla chvíle, která je potěšila, ozvláštnila a byla pro ně zážitkem a Martin Komárek svým soudem tak nad nimi též kroutí povzneseně hlavou. Přitom dozajista dobře zná fenomen Panem et circenses, beze zbytku fungující na celém světě po tisíciletí - a viděno z tohoto úhlu pohledu to bylo představení profesionálně velmi dobře zvládnuté.
Nejen králové, ale i pražští novináři, by měli čas od času poslechnout V + W a „nebýt líní a jít mezi lid“.

Škoda, že Václav Klaus nedává své projevy ke kontrole češtinářům. Pak by v jeho projevu na odchodnou nezazněly následné příšerné věty: „Téměř devět let jsme součástí stále více se centralizující a roli jednotlivých států potlačující Evropské unie…“ či „Všemi mně dostupnými metodami jsem se pokoušel na tyto věci upozorňovat…“nebo „Zítra mne v prezidentském úřadě vystřídá vámi před více než měsícem zvolený nový prezident…“
Ach jo!

Farma Bolka Polívky je v úpadku, majitel nezaplatil stavební firmě 8 milionů korun. Dle Lidovek stála stavba 32 milionů, z toho 24 milionů byly dotace z EU.
To je ovšem velmi neúplná zpráva, chybí totiž to podstatné: kdo byli posuzovatelé, kteří rozhodli obdarovat dvěmi třetinami celkové investice z peněz daňových poplatníků právě tento megalomanský nápad Bolka Polívky? Jak se ke svému rozhodnutí staví dnes? Zda za to něco dostali, netřeba se ptát…