STŘEDEČNÍ GLOSY 27.11.2013

Miroslava Macka
Vít Šlechta na facebooku:
Na zprofanované ODS chci vylepšovat to samé, co chci vylepšovat na ČSSD, TOP a KDU - ČSL. Toto jsou páteřní strany naší demokracie a pokud tyto strany nebudeme vylepšovat my, převezmou jejich roli populisté, komunisté a fašisté. Všechny tři posledně jmenované již v parlamentu máme, naštěstí zatím netvoří parlamentní většinu.

Ve včerejších Lidovkách se komentátor Martin Weiss pozastavuje nad paranoiou mnoha občanů, kteří věří tomu, že Kellnerův PPF vydělal na intervenci ČNB miliardy zásluhou inside informací a dále vypočítává, čeho všeho si analytici PPF mohli v materiálech ČNB všimnout a usoudit z toho, že k intervenci dojde a tedy na ní vydělat. Dodává ještě, že tito analytici chodili též na konference a jistě se i scházeli se členy bankovní rady a mluvili s nimi, a tak - aniž by jim bankéři něco interního prozradili - si udělali jasný obrázek o tom, co přijde.
Dodávám: a hloupá teta z Horní Dolní, které se smrskly úspory, jen nesmyslně nadává na PPF, který vydělal, jako by nemohla dělat a předvídat totéž, včetně pracovních obědů se členy bankovní rady…

Zpráva:
Oslabení koruny výrazně prodraží dovoz nových automobilů ze zahraničí, což se týká zhruba šedesáti procent všech prodaných vozů. Ceny aut jsou v současnosti na minimu, dál už klesnout nemůžou. Hlavní zdražení má přijít až v lednu, už nyní ovšem ceny zvedla domácí automobilka Škoda Auto.
Škoda auto kurz koruny uvádí jen jako jeden z důvodů zvýšení cen, přestože velkou část dílů nakupuje v eurech. Podle mluvčího Vítězslava Pelce by zdražila i bez změny kurzu. "V současné době čelí celé odvětví automobilového průmyslu rostoucí ceně vstupů, což se logicky projeví i růstem ceny finálního výrobku," řekl Pelc. Největší změnu Škoda udělala v ceníku Octavií RS, kde cena stoupla o deset tisíc.
Můj dodatek:
Netvrdili nám náhodou experti z ČNB, kterak jejich intervence pomůže exportérům, kteří budou vyrábět levněji a budou mít tedy vyšší odbyt a přijmou tedy následně více lidí a roztočí opět ekonomiku?

A do třetice k ČNB, povzdech jednoho obchodníka na fb:
Zboží nakupujeme v dolarech, nájem v Česku platíme v eurech, ale tržby mám ve slabších korunách"!

V Jihoafrické republice zatkli policisty z Krejčířovy výplatní pásky. U nás ještě ne.


Přítel Z. Š. mi napsal:
„Výbor pro dopravu Evropského parlamentu bude dnes (26.11.) hlasovat o opatřeních pro zajištění vybudování sítě čerpacích a dobíjecích stanic pro elektrická a vodíková vozidla a vozidla na zemní plyn.“
Když se nedaří trhu, tedy zdola - od spotřebitelů, vytvořit potřebnou poptávku po automobilech na alternativní pohon a tím dostatečně rychle plnit zelené představy evropských dobrodějů, tak se to zkrátka nařídí a basta. Stejně, jak se to udělalo u příliš nehospodárného splachování našich hajzlíků, nebo příliš výkonných a žravých vysavačů.
Je ale stále více jasné, že se trh pod nákladem evropských regulací hroutí a přestává normálně fungovat. O volném trhu, který dokáže jako jediný vyrovnávat vlastní výkyvy, správně umísťovat investiční prostředky a tím léčit i případné krize, se již v podstatě nedá v evropském prostoru hovořit.
EU je na nejlepší cestě k tomu, aby se pro svoji stále menší svobodu a větší a větší konkurenční neschopnost sesypala, jako se to stalo podobně pokřivenému výtvoru lidské pýchy – socialismu.
Rychle hledejme, kde nechal tesař díru.

Opsáno z facebooku:
Doktor Mengele na ministerstvo zdravotnictví! Odbornost, ne lustrace!