ČTVRTEČNÍ GLOSY 18.06.2015

Miroslava Macka
Hlavní město Praha zadotuje pochod homosexuální hrdosti "Prague Pride" pod záštitou primátorky Krnáčové a poskytne pro festival reklamu na zastávkách tramvají.
Já chci též dotaci! Půjdu, coby polygamní heterosexuál, se svojí milenkou na procházku. A reklamu navíc nepotřebuji…

Zpráva ČTK:
Uznávaný vědec a nositel Nobelovy ceny Tim Hunt přišel o místo na univerzitě poté, co v žertu prohlásil, že společná práce mužů a žen v laboratořích škodí vědě. Dvaasedmdesátiletý britský biochemik byl podle agentury AP nucen rezignovat na několik svých funkcí kvůli slovům, která kritici označují za nepřípustný sexismus. Omluva, s níž přišel vzápětí po výroku, k záchraně situace nestačila.
Když prý muži pracují v laboratoři spolu se ženami, "zamilujete se do nich, ony se zamilují do vás, a když je kritizujete, tak brečí". To je výrok z úterního projevu na světové konferenci vědeckých novinářů v Jižní Koreji, který znamenal radikální zlom v Huntově kariéře. Nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství z roku 2001 prý svá slova pronesl, protože chtěl být vtipný, spustil však vlnu pobouřených reakcí. Například uznávaná komentátorka listu The Guardian Anne Perkinsová výrok označila za "vědeckou verzi" obviňování znásilněných žen, že si za své potíže mohou samy, neboť provokují násilníky krátkými sukněmi.
Hunt následně přišel o místo ve vědeckém výboru Evropské výzkumné rady či v Královské společnosti Británie. Dnes oznámil, že jej ze svých řad vyloučila londýnská University College.
Dodávám:
Je suis Charlie aneb svět se v prdel obrací…

Inspirováno Laissez faire:
„Kultura v Česku je důležitou součástí příjmu státního rozpočtu. To se nyní snažíme říci tím, že mluvíme o multiplikačních efektech umění. Pokud je někde koncert, musíte se tam nějak dopravit, zaplatíte tedy jízdenku. Na koncertě si dáte kávu, z toho všeho státu plynou zisky. Festivaly přivádí do měst turisty, stejně jako muzea nebo divadla. Nakonec to znamená, že peníze, které stát do kultury vloží, se mu vrátí.“ Pronesl náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský v jednom rozhovoru v Lidovkách.
Kdyby četl francouzského ekonoma Fréderica Bastiata, věděl by ovšem, že kdyby tento hypotetický občan nejel na dotované umění a neutratil tedy své peníze za jízdné, kávu, atd.,zůstaly by mu na něco jiného: na oblečení, knihu, pivo s klobásou, atd., tedy stát by dostal své daně taktéž, a to bez dotací.