STŘEDEČNÍ GLOSY 13.07.2016

Miroslava Macka
Pokud premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka neuspěje v podzimních krajských a senátních volbách, odejde. Uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Prostě nabídka, která se neodmítá…
Poté mu to zřejmě došlo, a tak svá slova „upřesnil“: „Chci vést ČSSD i do sněmovních voleb v roce 2017. Budu tedy na jarním sjezdu ČSSD kandidovat na jejího předsedu.“

Evropská unie by měla urychleně vytvořit fond na záchranu bank ve výši nejméně 150 miliard eur (čtyři bilióny korun), prohlásil hlavní ekonom Deutsche Bank David Folkerts-Landau.
Bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) a v současné době vedoucí vědecký pracovník Institutu Petersona Olivier Blanchard vyzval vládu USA, aby se pokusila snížit úroveň státního dluhu nebo alespoň nedopustila jeho růst. V opačném případě, podle jeho názoru, následky pro ekonomiku země mohou být katastrofické.
Po britském referendu o odchodu z Evropské unie je ekonomická nejistota všudypřítomná. Nejvíce se však projevuje na italském bankovním sektoru, který se potýká s obrovskými dluhy. Ty by mohly v Evropě dokonce zažehnout novou bankovní krizi.
Zprávy z posledních pár dnů mi neustále vracejí do hlavy otázku: Co doposud udělali všichni ti skvělí ekonomové, nositelé Nobelových cen a věhlasní národohospodáři proti tomuto vývoji?

Lidská blbost je nekonečná:
Rakousko vyvlastní rodný dům nacistického vůdce Adolfa Hitlera ve městě Braunau am Inn. Vláda v úterý přijala příslušný zákon, který vyvlastnění umožní. Zatím není rozhodnuto, co se s budovou následně stane, ministr vnitra Wolfgang Sobotka však navrhl její stržení.
Což mi připomnělo staré rčení: Když se lidé naštvou na Boha, zabijí kostelníka. V tomto případě to dokonce odskáče budova…

Karolina Stonjeková:
Koukám na fotbal. Německo proti Francii. Nechápu, jak je něco takového vůbec možné! Taková lehkovážnost! To se nemohli Němci s Francouzi na nějakém summitu dohodnout, kdo vyhraje? Případně (když tak nadšeně sjednocují Evropu) nemohli sjednotit i své národní týmy? Namísto toho teď nechávají zuřit primitivní nacionální vášně mrzké lůzy a o tak důležitém výsledku dovolují rozhodnout nevzdělaným hlupákům na trávníku, kteří ničemu nerozumí. Přímý fotbal by měl být zrušen! Francouzi a Němci očividně nepochopili filosofii fotbalu. Myšlenkou fotbalu není, aby o jeho výsledku mohlo rozhodovat pár čutálistů na hřišti... Unii si fotbalem rozvracet nedáme!