PONDĚLNÍ GLOSY 20.02.2017

Miroslava Macka
Je zajímavé, že komentátoři hodnotí Sobotkovo prohlášení o případné vládní spolupráci s komunisty z různých úhlů pohledu a s různými závěry, kupodivu vyjma toho nejlogičtějšího: snaží se ze všech sil, aby příští vláda byla jakákoliv, jen ne s Babišem a jeho ANOfertem.

Rakouské Kronen Zeitung získaly tajnou auditorskou zprávu, která naplno potvrzuje neuvěřitelné plýtvání peněz a chaos v sociálním systému Vídně. „Za pouhé čtyři roky narostly náklady ze 626 milionů na 1,6 miliard eur. Kontrolní mechanismy navíc naprosto selhávají a peníze dostávají cizinci bez identifikačních dokumentů či děti, které vůbec není možné vypátrat,“ konstatuje rakouský deník s tím, že více než stodvacetistránkový elaborát působí až neuvěřitelně. „Počet sociálních případů se mezi lety 2010 až 2016 zvýšil z asi 81 000 na 151 058, což představuje nárůst o neuvěřitelných 86,4 %.“ Audit také potvrzuje, že dramaticky narůstá počet příjemců sociálních dávek ze zahraničí. Téměř každý druhý příjemce dávek není rakouského původu.

Donald Trump na tiskové konferenci:
„Mnohá média ve Washingtonu, New Yorku a Los Angeles nepracují ve prospěch občanů této země, ale ve prospěch zvláštních zájmů lidí, kteří těží výhody ze zřejmých vad našeho systému.“
Dodávám:
Nejen ve Washingtonu, New Yorku a Los Angeles…

Miroslav Kalousek:
"Základní nepravda, kterou říká Andrej Babiš, je ta, že dluhopisy jako on si koupilo 73 tisíc domácností. Dluhopisy vydané Agrofertem s úrokem šest procent v nominální hodnotě jedné koruny si totiž koupil jen Andrej Babiš. Nikdo jiný. O to právě běží. Předseda představenstva Agrofertu dal souhlas s vydáním dluhopisů pro svého majitele, udělal to tak, aby je nikdo jiný koupit nemohl. Pokud by si každá ze 73 tisíc domácností, které si koupily státní dluhopisy, mohla koupit za šest procent dluhopisy Agrofertu, tak to logicky udělá, protože byly mnohem výhodnější než ty, které vydával stát. Ale lidé si je koupit nemohli, protože o tom nevěděli. A v tom je ten obrovský rozdíl mezi státními dluhopisy a dluhopisy Agrofertu, které si koupil vlastník Agrofertu. První postup byl podle práva, druhý byl zneužitím práva. Jestli chce dnes Andrej Babiš, který se choval jako podvodník, vystavit ty desetitisíce poctivých lidí ztrátě jejich úspor ze státních dluhopisů, tak je podvodník na druhou."
"Toto je úkol pro exekutivu, aby přesně podle zákona prověřila, a už to dávno měli udělat, všechny případy Andrejů Babišů, Radovanů Vítků, kteří se dopustili – z mého pohledu – tohoto dvojího podvodu, a pak věc případně předala orgánům činným v trestním řízení. Ale jsem bohužel přesvědčen, že to Finanční správa neudělala hned v počátku proto, že jeden z hlavních podvodníků se stal ministrem financí. Zdůrazňuji, že v tom Andrej Babiš nebyl sám, že subjektů byla řada a jsou tam ještě skandálnější případy, než je on. Když si někdo vydal dluhopisy s úrokem 18,5 procenta, tak to musím říci, že Andrej Babiš ještě podváděl málo."
"Není pochyb o tom, že Finanční správa měla jít po těchto případech. Měla vyhodnotit, zda byl pro vydání korunových dluhopisů nějaký jiný důvod než neplacení daně a zda výše úroku dluhopisu odpovídá tržním podmínkám možnosti financování dané společnosti na trhu... To měla udělat už v roce 2014. V roce 2012 jsme nepochybovali, že těch několik šizuňků, kteří zneužili právo, bude v prvním roce své teoretické daňové povinnosti vystaveno přísnému šetření a případným postihům. Nemohli jsme ovšem tušit, že největší z těch šizuňků bude na začátku roku 2014 ministrem financí, který si dosadí na finanční správu své lidi, a nikdo si nedovolí po něm jít."

Čtenář P. K. mi napsal:
Koukal jsem opět na pavlačovou diskusi u Jílkové. Tentokráte na téma Trump. Odhlédnu od toho, že se vnější pozorovatelé musí bavit, když Češi vášnivě řeší Trumpa a sami mají na Hradě podivnou osobnost, nicméně jeden okamžik mne zaujal. Kryštof Kozák z Fakulty sociálních věd University Karlovy prohlásil, že za Trumpovo zvolení může masa nevzdělaných lidí a stejná masa nevzdělanců je nebezpečím i pro Českou republiku, dokonce větším než hypotetické ruské tanky. Chtěl bych panu intelektuálovi vzkázat, že tato masa obyčejných lidí se mu skládá každý měsíc na výplatu a teplíčko akademické pracovny. A až jednou dojde k průseru, tak příslušníci zejména té, jím opovrhované masy, budou tahat horké kaštany z ohně, zatímco on bude, podělaný strachy, sedět v nějakém poradním sboru. Takže trochu pokory pane Kozáku! To vám vzkazuje absolvent téže Alma Mater, na které Vy působíte. a který, kdyby mohl, pak by rozhodně nevolil Clintonovou...

Petr Paulczyński na facebooku:
Týraní psi v cikánských osadách na Slovensku? Tady by pomohl kastrační program. Ten by se ovšem netýkal psů...

Čtenář glos R. F. mi opět potvrdil, že čeština je jazyk vtipný:
Sním o dni, kdy se z Čapího hnízda místo klapání zobákem ozve labutí píseň.