PONDĚLNÍ GLOSY 6.04.2020

Miroslava Macka
A tak nám Roman Prymula změnil názor. Škoda jen, že jej nezměnil v první vteřině propuknutí epidemie. Mohl tak ušetřit děsivý počet miliard a miliard. Teď, když jej dostihla tvrdá data, si už jen dělá alibi.
A opět se plete. Zemřelých ke konečnému počtu lidí, kteří prodělali a prodělají covid 19, nebude 2 – 3 %, ale podstatně méně. A znovu opakuji, nebudou to mrtví „navíc“.

V Newsletteru Institutu Václava Klause mne zaujaly jeho věty ve dvou článcích, respektive v jednom článku a jednom rozhovoru.
Cituji první: „Považuji chování naší vlády za přiměřené a za v podstatě stejné, jak se chovají vlády dalších zemí.“
A druhou: „Z této vlády respektuji jednu osobu, a to je ministryně financí. Paní Schillerová má schopnost uvažovat v nějakém větším obraze.“
Vzhledem k tomu, že v rozhovoru vyjadřuje velikou obavu, že krize přinese zvýšený dohled státu nad občany, přičemž tato vláda a obzvláště paní Schillerová s EET a dalšími zákony je přímo vrcholným reprezentantem zvyšování dohledu státu nad občany, vychází mi z toho jedno jediné: Kandidatura VK na příštího prezidenta s nenápadnou podporou ANO, třeba jen tím, že nepostaví vlastního kandidáta a Babišova media budou k němu velmi shovívavá.

V pátečním oznámení „Počet lidí s nákazou novým typem koronaviru v Česku stoupl na 4190, podle posledních údajů zemřelo s onemocněním COVID – 19 53 lidí a 72 se vyléčilo“ je pravdivá jedna jediná třetina, a to, že s onemocněním COVID – 19 zemřelo 53 lidí (naštěstí už neříkají, že zemřeli na covid). Těch 4190 lidí není počet lidí s nákazou, ale počet lidí, u kterých se testy nákaza prokázala, což je zatracený rozdíl. Totéž platí o vyléčených.
Zdá se, že s koronavirem odešla profesionalita.

Začínají se objevovat různé, vesměs zajímavé hypotézy, kdo a čím je více chráněn před koronavirem (calmetizace, domácí zvířata, prodělané infekční choroby apod.). Jedno je však jisté: tam, kde bude málo zemřelých, to bude skvělou prací vládnoucích politiků, tam, kde jich bude hodně, to bude mizernou prací vládnoucích politiků. Vsaďte se!

Bonzáci se šíří rychleji než koronavirus…

Česko mělo přijmout uprchlické kvóty, rozhodl evropský soud. Kárá i Maďarsko s Polskem.
Tolik zpráva. Jak vidíte, eurosoudci se i nadále starají o naše blaho.

Tomáš Cikrt napsal téměř básnicky, co tvrdím do počátku drsnější mluvou, obávám se ovšem, že chudoba se bude týkat jen některých, jiní zase za rychle natisknuté peníze skoupí jejich majetky:
Koronavirus způsobuje tří nemoci: Covid-19, Nesvoboda-20 a Chudoba-21. Pokud vítězoslavně porazíme tu první za cenu, že chronicky onemocníme dvěma zbývajícími, tak jsme prohráli. A bude nás to stát více životů, než kolik jsme jich zachránili.

Čtenář glos S. K. mi napsal:
Na páteční tiskové konferenci mě zaujalo, že pan předseda krizového štábu Hamáček na opakované dotazy, kdy už to nebo ono skončí (např. kdy se budou moci děti vrátit do školy), odpovídal „AŽ TU EPIDEMII PORAZÍME“. Bohužel – nikdo mu nepoložil věcnou otázku, podle jakého měřitelného parametru poznáme, že tato kýžená situace již nastala. Až nebudou žádné pozitivní záchyty? Až se uzdraví poslední nemocný?

Určitě si přečtěte:
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/lekar-martin-balik-u-zdravych-je-hrozba-tezke-formy-minimalni-mam-strach-ze-zneuziti-epidemie-40319340