ÚTERNÍ GLOSY 8.06.2021

Miroslava Macka
Jsme sice malá země, ale svět se před námi třese. Máme totiž sílu změnit, pokud se nám nelíbí, jakýkoliv výsledek voleb ve světě. Viz předseda senátu Vystrčil, který přepsal volby v Bělorusku a přijal paní Cichanouskou jako tamní prezidentku.

Vox populi, vox Dei:
Lidé budou demonstrovat za Bělorusko. Promluví i Klus nebo Geislerová. A to je vše, co potřebujte vědět, abyste zůstali doma.

Šimon Kalousek na facebooku:
Jsou chvíle, kdy je i obvykle stoicky klidný člověk jako já vytočený do běla...tak kluci (míněno synové) dohrají zápas a musí se jak blbci převlíkat z dresů do civilu přímo na hřišti bez možnosti se opláchnout, protože z důvodu vládních opatření jsou šatny a sprchy uzavřené...ano, v desetimilionové zemi, kde za den přibylo 152 pozitivně testovaných (záměrně nepíšu nakažených) a kde si už stovky tisíc pakoušů stihly udělat selfíčko z vakcinačního centra...začínám chápat lynčující davy.

MUDr. Jan Hnízdil:
„Pořadatelé akce budou usilovat o zápis do knihy rekordů prostřednictvím Agentury Dobrý Den jako nejdelší nonstop očkování. „Budeme moc rádi, když se k nám přidají i další středočeská očkovací místa,“ říkají závěrem koordinátoři celé akce, Lucie Drobík Kolářová a Jiří Geissler, a dodávají: „Nejde nám jen o rekord, naším cílem je spojit síly a přispět k rychlejšímu proočkování co největší skupiny obyvatel.“ (kr-stredocesky.cz, 1. 6. 2021)
I kdyby bylo očkování proti COVID ověřené, bezpečné a účinné (o čemž nejsem přesvědčený), způsob, kterým je propagováno a praktikováno mne děsí. Očkování není podávání iontového nápoje běžcům na občerstvovacích stanicích. Je závažným zásahem do lidského organizmu. Jeho výhody a rizika musí být důkladně zvažovány. Je proto nutné trvat na tom, že:
- za současného právního stavu (který je třeba bránit) je očkování proti COVID výlučně dobrovolné
- nikdo nesmí být k očkování nucen, očkovaný nesmí být zvýhodněn, neočkovaný znevýhodněn
- nikdo nemá právo zjišťovat, zda člověk je či není očkovaný
- očkování musí být podmíněno informovaným souhlasem
- očkování musí provádět zkušený lékař, který pacienta zná, dokáže posoudit jeho zdravotní stav, indikace a kontraindikace, hladinu protilátek získaných přirozeným způsobem apod.
- očkování musí probíhat za standardních podmínek zdravotnického zařízení a musí být pečlivě zdokumentováno
- musí být jasně deklarováno, kdo nese zodpovědnost za případné nežádoucí účinky očkování
- vzhledem k tomu, že je očkování dobrovolné, nemělo by být hrazeno z prostředků zdravotního pojištění
Masové očkování formou McCovid center, maratónů nebo drive in je popřením etiky a odbornosti lékařské profese. Považuji za svoji povinnost před ním důrazně varovat.