PÁTEČNÍ GLOSY 9.07.2021

Miroslava Macka
Nejvýraznější kritici stávajících poměrů v Evropské unii napříč členskými státy spojili síly, aby si vynutili debatu o budoucnosti bloku. Lídři šestnácti nacionalisticky laděných partají ze čtrnácti zemí, včetně Jaroslava Kaczynského, Mattea Salviniho, Marie Le Penové nebo Viktora Orbána, minulý týden podepsali deklaraci požadující návrat kompetencí národům. Na září svolávají do Varšavy ideovou konferenci.
„Evropská unie potřebuje důkladnou reformu, protože se dnes místo ochrany Evropy a jejího dědictví sama stává zdrojem problémů a nejistoty,“ píše se v deklaraci, kterou minulý týden podepsali lídři šestnácti politických stran ze čtrnácti zemí.
Žádná z českých stran se k iniciativě nepřipojila. Většina médií zprávu ignorovala.
Tolik zpráva, na které jsou vedle samotného faktu zajímavé ještě tři věci. Slovní spojení „nacionalisticky laděných partají“, které by ovšem, pokud by nemělo cíleně shazovačný podtón, mělo znít „stran hájících národní zájmy“, dále velesmutný fakt, že se k této deklaraci nepřidala ODS, která měla podstatu deklarace vždy v „popisu práce“, a dále to, že většina medií zprávu ignorovala, čímž jen podtrhla nezbytnost změny stávajícího stavu.