PONDĚLNÍ GLOSY 13.12.2021

Miroslava Macka
Závěr hloubkové prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na ministerstvu práce a sociálních věcí zněl před třemi lety jako obžaloba.
V éře sociálnědemokratické ministryně Michaely Marksové se plýtvalo stamiliony korun, zadávaly se zakázky příbuzným úředníků a sepisovaly koncepce, jejichž jedna stránka vyšla na 163 tisíc korun.
NKÚ poté podal dvě trestní oznámení kvůli nehospodárnosti, tedy neúčelnému utrácení veřejných peněz, celkem 1,7 miliardy korun.
Nyní je znám i výsledek následného policejního prověřování: případ je uzavřen s tím, že policie nic trestného neobjevila.
Komentář si zajisté učiníte sami.

Polská vláda předloží návrh na okamžité pozastavení systému EU pro obchodování s emisemi. Pokud tak Unie neučiní, požádá země o vystoupení ze systému.
Co na to vláda česká? Není nejvyšší čas se připojit?

„Sedm a půl milionu dávek musíme do těch lidí narvat. Hlava nehlava, píchejte to do nich. Co máme dělat, když mají AstraZenecu? Nevadí, dejte jim Pfizer. Co máme dělat, když první očkovaní měli Modernu. To nevadí, dejte jim Pfizer. Hlavně ať to nevylejeme,“ popsal své zkušenosti z krizového štábu nyní již bývalý poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Co myslíte? Vymýšlí si nebo mluví pravdu?

Společnost stále zapomíná na psychologické dopady pandemie. Veřejný prostor je fascinovaný daty, čísly a grafy. Lidé jsou však stále více podráždění a všeobecně nespokojení, říká v rozhovoru psycholog Radvan Bahbouh, který vystudoval matematickou statistiku a teorii pravděpodobnosti na MFF UK, psychologii na FF UK, arteterapii na PedF JU a všeobecné lékařství na 3. Lékařské fakultě UK.
Zdraví je komplexní záležitost a znamená to, že člověk musí být ve stavu pohody. Není možné se soustředit na jeden jediný parametr a nevnímat pohodu lidí a to, jak se cítí. Což se od začátku děje.
Čísla jsou alarmující. Hned v květnu došlo k obrovskému nárůstu výskytu duševních onemocnění. Například tu je dvakrát více případů úzkostí a paniky, třikrát tolik případů deprese. Každý třetí člověk má závažnější duševní onemocnění.
Neštěstí je, že je tu debata o tom, kdo má pravdu. To můžete vidět i v přímém přenosu u většiny diskuzí pod články, je to fenomén názorové polarizace. Když do diskuze vstoupí dva lidé, jeden si myslí, že spíše ano, a druhý, že spíše ne, na konci debaty to bude určitě ano a určitě ne. Nepotřesou si rukama, že obojí dává smysl a musí se hledat objektivně vyhodnotitelný kompromis.
Dodávám: Ano, již téměř před dvěma lety, na začátku covidové epidemie jsem napsal, že druhotné, terciární a další následky budou mnohem horší, než kdyby se nechala epidemie proběhnout za dodržování zcela obvyklých epidemických zásad.