ÚTERNÍ GLOSY 25.01.2022

Miroslava Macka
Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) by se ČR měla během předsednictví v Radě EU věnovat mimo jiné svobodě médií. Dotknout by se to přitom mohlo situace v Polsku a Maďarsku.
Co takhle začít u nás?

Asistentů pedagoga za pět let fungování nových pravidel pro inkluzi stále přibývá, přestože rok platná vyhláška měla jejich další expanzi ve školách krotit. Dohromady mají učitelé k ruce 29 188 asistentů, kteří jim na doporučení poradenských zařízení pomáhají u dětí s poruchami a postiženími.
Konečně nebudeme německá montovna!

Německou ekonomiku v Evropě trápí demografická nerovnováha. Populace stárne, a to se negativně projevuje na pracovním trhu. Nová vláda Olafa Scholze má ale plán: nedostatek pracovních sil chce vyřešit každoročním přijetím až 400 tisíc pracovníků ze zahraničí. Informovala o tom agentura Reuters.
„Nedostatek kvalifikovaných pracovníků se stal tak závažným problémem, že dramaticky zpomaluje naši ekonomiku,“ řekl pro ekonomický magazín WirtschaftsWoche Christian Duerr, předseda jedné z vládních stran, Svobodných demokratů (FDP). Řešení vidí v imigrační politice. „Problém stárnoucí pracovní síly můžeme dostat pod kontrolu pouze pomocí moderní imigrační politiky. Co nejrychleji musíme dosáhnout hranice 400 tisíc kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí,“ dodal.
Správně! A ty státy, kterým Německo přetáhne kvalifikované pracovníky, se velmi brzy stanou německým protektorátem, zvláště když jim k tomu rudozelená berlínská vláda prostřednictvím Bruselu nařídí Grean Deal a podkope tak jejich ekonomiky.