PÁTEČNÍ GLOSY 18.02.2022

Miroslava Macka
Jen pro připomenutí:
Vloni se Česká republika za jeden jediný rok zadlužila tolik jako za celá devadesátá léta, a to včetně započtení transformačních ztrát, tedy všeho toho tolik omílaného rozkrádání a tunelování.

Poslanci budou projednávat vládní pomoc lidem zasaženým rostoucími cenami energie. Část opozice prosazuje plošnou pomoc například v podobě snížení daně z přidané hodnoty na dodávku energie, koalice chce zase jít cestou zvýšení a rozšíření příspěvků na bydlení.
Spolek Pro dostavbu JETE v této souvislosti apeluje na všechny poslance, aby se nepřikláněli ke krátkodobým řešením, nýbrž požaduje, aby vláda zveřejnila analýzu možností opuštění jednotného energetického trhu s cílem dlouhodobě snížit cenu energie pro české domácnosti i průmysl.
Pro zvyšování cen energie totiž není jediný objektivní důvod: v České republice máme dostatek elektřiny a v širším slova smyslu i energie. V její výrobě jsme na rozdíl od jiných evropských států soběstační. Problém mají pouze ty státy (Německo, Švédsko apod.), které podlehly zelenému šílenství, odstavily jaderné a uhelné elektrárny a nyní nemají proud. My zatím máme vše v provozu, proud jim tedy vyvážíme.
I když v ČR vyrobíme elektřinu levně, platíme za ni nejvíce v Evropě! V ČR vyrobíme 1 kWh elektřiny z jádra za 25 haléřů, povinně ji vyvezeme na německou burzu (tam se její cena navýší o emisní povolenky a další spekulace), abychom si ji přes distributory (ti cenu dále navýší) koupili zpět, ale už nikoliv za 25 haléřů, nýbrž za 16 korun.