PONDĚLNÍ GLOSY 28.02.2022

Miroslava Macka
Bývalý ústavní soudce Stanislav Balík si myslí, že „vypnutí“ webů šířících dezinformace by mohlo před soudem obstát. „Otázka by zněla, jestli je víc svoboda slova, nebo veřejný zájem, aby se nešířily nepravdivé informace, u nichž není jasné, zda je sem někdo úmyslně neinfiltruje.“
Tak, tak, a co jsou nepravdivé informace, o tom, vy blbí občané, nemáte co rozhodovat, od toho je tady vaše vrchnost! A ne, abyste si ještě navíc mysleli, že horší než lži jsou polopravdy a jednostranně proseté informace, kterými jsme denně zahrnováni.

Premiér Fiala plní své předvolební sliby na 100%. Slogan na předvolebním plakátu s jeho fotografií a podpisem zněl „Budeme bránit omezování svobody projevu ve veřejném i digitálním prostoru“. A nyní to omezování svobody projevu skutečně vehementně brání!

Čtenář glos P. Š. mi napsal:
Děkuji za Váš otevřený dopis premiéru Fialovi - jakkoli si nedělám nejmenší iluze o tom, že bude vyslyšen.
Mám totiž nepříjemný pocit (hraničící s přesvědčením), že tento krok znovuzavádějící do našich luhů a hájů cenzuru, nebyl podniknut jen ad hoc k umlčení "proruské propagandy", ale pouze využil současné vypjaté situace a mediálního hromobití (abych se vyhnul expresivnějším výrazům) k tomu, aby ustavil precedens. Precedens, který bude napříště použit při podobných krocích proti komukoli dalšímu, jehož názory nebudou konformní s oficiální linií (jako pamětníkovi se mi chce napsat "s linií strany").
A ti, kteří se teď opájí pocitem vítězství nad oněmi "desinformačními weby", si vůbec neuvědomují, že příště se to může (a nejspíš bude) týkat také jich a názorů, které zastávají.

Něco z historie:
Zbigniew Brzeziński v knize „Velká šachovnice: K čemu Ameriku zavazuje její velká převaha“ roku 1997 napsal:
„Ztráta Ukrajiny výrazně omezila geostrategické možnosti Ruska. Ukrajinská nezávislost zbavila Rusko dominantního postavení na Černém moři, kde Oděsa sloužila jako živoucí ruská brána k obchodu se Středozemím a světem okolo. Rusko bez Ukrajiny se nemůže ucházet o imperiální status, ale stalo by se převážně asijským imperiálním státem, pravděpodobně zatahovaným do vysilujících konfliktů s probuzenými Středoasijci, kteří budou rozzlobeni pro ztrátu své bývalé samostatnosti a budou mít podporu islámských států na jihu. Ale pokud by si Moskva udržela kontrolu nad Ukrajinou s 52 miliony lidí a hlavními zdroji a rovněž přístup k Černému moři, Rusko by automaticky získalo prostředky stát se mocným imperiálním státem rozdělujícím Evropu a Asii.“
Brzeziński dále v knize označil USA za jedinou globální supervelmoc, která si musí zajistit dominanci na "velké šachovnici" Eurasie. Hlavním prostředkem k dosažení tohoto cíle je podle něj rozšíření NATO na východ a klíčovým bodem je v tomto ohledu právě vývoj na Ukrajině. Pouze s Ukrajinou by se Rusko mohlo stát euroasijským impériem a udržet si dominantní postavení u Černého moře.

Myslím, že za takové „zaručené“ zprávy by měly být podle současných zvyklostí okamžitě zrušeny novinky.cz:
Bizarní příběh, který dokládá to, že někteří ruští vojáci nemají tušení, za jakých okolností se na Ukrajinu dostali, se měl odehrát v charkovském regionu v městečku Ševčenkovo. Dvěma ruským vojákům údajně došlo palivo a bezelstně se přišli zeptat na ukrajinskou policejní stanici, kde by mohli natankovat. Když se policisté vzpamatovali z překvapení, oba vojáky zatkli.
Nelze ověřit, zda je příběh skutečný, ovšem informovala o něm ukrajinská nejvyšší státní zástupkyně Irina Venediktovová na svém facebookovém účtu a zveřejnila k tomu i fotografie. Nelze však potvrdit, zda k zatčení došlo opravdu způsobem, jakým popisuje. Příspěvek na Facebooku byl později odstraněn.

Pokusím se trochu nahradit oficiální media, která silně opomíjejí názory a postoje jedné z nepominutelných světových mocností, Číny. Tady je překlad jedné čínské oficiální sobotní zprávy. Můžete s obsahem nesouhlasit, částečně souhlasit nebo souhlasit, ale je dozajista dobré jej znát, neboť Čína bude v příštích letech, ať chceme či nechceme, značně ovlivňovat náš život.
Čína podporuje znovunastartování bezpečnostních rozhovorů mezi NATO, EU a Ruskem, prohlásil v sobotu čínský ministr zahraničí Wang Yi. Wang se o tom zmínil v telefonickém rozhovoru o Ukrajině s německou ministryní obrany Annalenou Baerbockovou.
Řekl, že Čína podporuje znovuzahájení takové dialogu, aby se vybudoval vyvážený, účinný a trvalý mechanismus evropské bezpečnosti a dlouhodobé stability evropského kontinentu.
Poznamenal, že studená válka již dávno skončila, a že je nezbytné, aby NATO znovu zvážilo svoje postavení a odpovědnost, a zcela opustilo studenoválečnickou mentalitu konfrontace.
Řekl též, že Čína se vysoce zajímá o situaci na Ukrajině a podpoří jakékoli úsilí, které by vedlo k deeskalaci a politickému řešení.
Pokud jde o evropské bezpečnostní záležitosti, musí být brán vážně legitimní zájem všech zemí, prohlásil dále Wang, a dodal, že ruské bezpečnostní požadavky byly vždy jasně řečeny po každém z pěti rozšíření NATO na východ.
Čína nesouhlasí s řešením problému sankcemi a namítá, že jednostranné sankce odporují mezinárodnímu právu. Sankce nejenom způsobují ztráty na obou stranách a všeobecné ztráty, ale také podkopávají možnost politického řešení.
Připomněl též, že Čína coby stálý člen Rady bezpečnosti OSN vždy odpovědně přispívala k mezinárodnímu míru a bezpečnosti. Pokud Rada bezpečnosti chce něco schválit, mělo by to užitečně přispívat k řešení současné krize a ne provokovat novou konfrontaci, proto také Čína nepodpořila další sankce, jak to navrhoval ukrajinský návrh rezoluce.

Premiér Fiala sice na můj otevřený dopis neodpověděl, ale někteří spoluobčané ano.
Ty ŠMEJDE PROPUTINOVSKEJ,
tak tobě se nelíbí, že ti zablokovali informace z Moskvy? To je dobře! Zalez do prdele Klausovi a Zemanovi a už nevylejzej, HAJZLE!!!

Dokonce i můj bývalý spoluposlanec z Federálního shromáždění Jiří Jílek se mi ozval:
Mirku jsi normální dobytek. Ty víš proč. Ty s celým IVK a Hradem vždycky jsi brojil proti našim tajným službám, teď už vím proč

Určitě si přečtěte!
Reakce Společnosti pro obranu svobody projevu na zablokování osmi webů
Rozhovor Reflexu s Karlem Křížem