PÁTEČNÍ GLOSY 4.03.2022

Miroslava Macka
Po krátkém výletu do Krakova jsem opět zde, snad ještě nějakou chvíli nebudu „válečný štváč“ či „Putinův šváb“ a budu moci svobodně vyjadřovat své názory…
O webech označovaných jako dezinformační si totiž můžeme myslet i to nejhorší. Doposud jsme si ale na ně mohli utvářet názor jejich přečtením a porovnáním s informacemi z jiných zdrojů nebo s vlastními životními zkušenostmi. Nyní je nám v tomto způsobu kritického myšlení zlovolně úředně bráněno.
Děkuji všem za desítky a desítky podpůrných, souhlasných i nesouhlasných mailů, pokusil jsem se na všechny, třeba jen krátce, odpovědět, pokud jsem tak u někoho opominul učinit, omlouvám se.

Vůbec si nedovedu představit, co by dělali všichni ti válečníci na sítích, kdyby nakonec po dlouhé a krvavé době nastalo řešení, že by se Luhanská a Doněcká republika staly samostatnými státy pod vlivem Ruska a zbytek Ukrajiny zůstal neutrální.

Kameraman Jan Schürger na novinky.cz z Charkova:
Samozřejmě jsou útoky na civilní cíle, což je velmi špatné, ale co my jsme zatím viděli a slyšeli, tak útoky vždycky původně směřovaly na vojenské cíle. Když trefí třeba obytný dům, tak to na nás působí, že šlo o náhodu. Míří se tam, kde jsou vojáci, a civilisté se nechávají stranou. Překvapilo mě, že jsme vůbec mohli těch šest dní v Charkově fungovat, že jsme měli elektřinu a mobilní sítě. Z vojenského hlediska jsou to strategické body, zničit infrastrukturu. Ale evidentně jde ruské armádě o to, bojovat s vojenskými cíli, s vojenským protivníkem, snaží se obyvatelstvo co možná nejvíc chránit. Ale stává se, že zasáhnou obytné budovy a umírají civilisté.

Biolog a filozof Stanislav Komárek v rozhovoru s Reflexem:
Povahu současného přelomu je v detailu těžké odhadnout, ale byl-li poslední společenský převrat roku 1989 směrem ke svobodě, k uvolnění kontroly, uvolnění cestování a podnikání, od umolousané a dusivé zajištěnosti směrem k riziku, bude tenhle opět ve směru opačném, ovšem na mnohem vyšší technologické úrovni - namísto fízlů a šanonů digitální sledování a vyhodnocování.
Dodávám:
Osobně nazývám již delší dobu současnou vládu (a zdaleka ne jen tu českou) „neomarxisté s počítači“.

Sociolog Vojtěch Bednář:
Přejmenování Ruské zmrzliny na Ukrajinskou je přesně v duchu naší malosti a kulturních válek, které buď nikoho nezajímají anebo nám ubližují. Rusko zde bylo, je a bude. Ani s jinými vůdci nebude jiné. Jediná cesta, jak s ním vycházet, je z pozice ozbrojeného, sebevědomého a pragmatického partnera. Ničemu z toho se gesty své malosti ani nepřiblížíme.
Dodávám jeden příklad z desítek dalších:
Polské Katovice vypověděly Nohavicovi pronájem sálu na koncert. Organizátorům vadí jeho vazby na Putina.