PONDĚLNÍ GLOSY 7.03.2022

Miroslava Macka
Datový analytik František Vrabel:
„Z komunity dezinformátorů často zaznívalo, že zde panuje cenzura, dochází k zatajování informací a určitá média jsou manipulativní. Dezinformátoři plně propadli konspiračnímu pohledu na svět.“
Čtenář glos K. F. mi včera napsal:
Dnes asi v 8.45 jsem na webu Novinky.cz reagoval na článek, kde se prezentoval zřejmě cenzor, nějaký Vrábel a ujišťoval čtenáře, jak správnou cestu vede vláda a ministr propagandy (vnitra) Rakušan, když blokují tzv. dezinformační weby. Napsal jsem:
Blokování jiných webů od státní moci není nic jiného než cenzura. Je to i v rozporu s Ústavou ČR. Lidé mají právo na svobodné informace. To jestli je web dezinformační nebo není si každý i s průměrnou inteligencí vyhodnotí sám. Nepotřebuje na to žádné cenzory a Vrábely. Mimochodem Fiala se včera zmínil, že chce ustanovit zvláštní úřad pro sledování a potlačování těchto webů. Svoboda opět dostává na frak.
Odměnou mi byl mail s oznámením blokace do diskuzí na Novinkách do 13. 3. 22. Tak, kdo je dezinformační web? Proč Novinky nejsou také blokovány?

Jonathan Turley, americký právník, spisovatel, komentátor, právní analytik medií a profesor právnické fakulty George Washington University, napsal na svých stránkách:
Tento týden ohlásil Nejvyšší státní zástupce České republiky Igor Stříž, že projevy podporující ruského prezidenta Vladimíra Putina a ruskou invazi budou trestné se sazbou až tři roky. Je to kuriózní způsob boje proti tyranii tyranskými prostředky proti svobodě slova.
Zákony, které mají být použity, by byly ve Spojených státech neústavní.
Toto není protiputinovský způsob, to je naopak přesně ten způsob, který používá Putin.
Ti lidé, které uspokojuje zavírání lidí s opačnými názory, se mýlí. Degradují tím sebe, svoji vlast…

Podle prohlášení Evropské federace novinářů, největší novinářské organizace v Evropě, je boj s dezinformacemi pomocí cenzury chybou. "Zákazy povedou jen k větší radikalizaci a k prohloubení nedůvěry v oficiální informační zdroje... Regulace médií nespadá do kompetence Evropské unie. Paní Von der Leyenová oznámila opatření, které nemůže přijmout. EU nemá právo udělovat nebo odebírat vysílací licence. To je výlučná pravomoc států."
„Úplné uzavření média se mi nezdá být nejlepším způsobem, jak bojovat proti dezinformacím nebo propagandě. Tento akt cenzury může mít naprosto kontraproduktivní účinek na občany, kteří sledují zakázaná média. Podle našeho názoru je vždy lepší čelit dezinformacím propagandistických nebo údajně propagandistických médií odhalováním jejich faktických chyb nebo špatné žurnalistiky, prokazováním jejich nedostatečné finanční nebo provozní nezávislosti, zdůrazňováním jejich loajality k vládním zájmům a jejich ignorací vůči veřejnosti. Výzvou pro demokracie je bojovat proti dezinformacím a zároveň zachovat svobodu projevu”.

Jen pro připomenutí:
22. 7. 2021 prohlásil v televizi bývalý komunistický vojenský prokurátor a nynější nejvyšší státní zástupce Igor Stříž: "Vstupu do KSČ jsem nedokázal odolat. O zvěrstvech komunismu jsem nevěděl."


Fox News:
Secretary of State Antony Blinken downplayed the notion of sanctioning Russia’s energy sector arguing that the United States has "no strategic interest" in doing so.
Státní tajemník Antony Blinken bagatelizoval zmínku o sankcionování ruského energetického sektoru tvrzením, že Spojené Státy nemají „žádný strategický zájem“ tak učinit.

František Matějka na facebooku:
Pamatuju dobu, kdy vysoce postavení politici ze všech stran a zemí, než cokoliv veřejně řekli a vyjádřili nějaký názor a postoj, probrali obsah svých sdělení předem s jinými lidmi. Následně vyřčená slova pak umožňovala korigovat je druhý den podle vývoje situace. Obsahovala v sobě zadní vrátka, která šla bez ztráty pozice na mezinárodním poli použít k deeskalaci problému. Ultimátní postoje byly diplomaticky zabaleny, aby druhé straně umožňovaly číst mezi řádky, a třeba i ubrat plyn a zařadit zpátečku, aniž by to bylo vykládáno za slabost a prohru. Pro ty nahoře je osobně totiž velmi důležité, ať už si o tom myslíme cokoliv, aby u zpátečky nevypadali blbě, jinak tu zpátečku nezařadí. Ego je prostě svině.
Poslední roky stále intenzivněji vidím, slyším a čtu od těch nahoře v podstatě jen samé ultimátní názory a postoje, vystřelené od boku a bez konzultací. Jedna strana programově neslyší druhou. Nenaslouchá a nechce naslouchat. Je to taková soutěž, kdo ho má většího. Vyřčená slova nejdou vzít zpět a neumožňují využít zadní vrátka, protože tam v těch slovech žádná nejsou. Vyřčená slova nedávají prostor druhé straně k zařazení zpátečky třeba i z racionálních důvodů, protože by to bylo vykládáno za prohru, přičemž mnohdy neskrývanou touhou toho prvního je se na toho druhého nakonec, když by ustoupil, ještě vymočit.
Ne nadarmo se říká, že slovo je mocnější než zbraň. Je to můj soukromý názor, nikomu ho netlačím, ale jsem přesvědčen, že výše uvedené, tedy mocí opojené asociální a sociopatické nenaslouchání druhé straně a vykřikování ultimativních slov bez zadních vrátek, je hlavním důvodem aktuálního stavu na Ukrajině.

Věřte, nevěřte, ale najděte si na youTube prof. Ing. Staňka Válka na Ukrajině, kde podrobně analyzuje ekonomické dopady na Evropu, Rusko a Ukrajinu.