ČTVRTEČNÍ GLOSY 17.03.2022

Miroslava Macka
To premiérovo freudovské přeřeknutí na brífinku „po přistání - po příjezdu“ bylo velice zajímavé…pusťte si to. Ale jedno je potěšující, lhát moc neumí…

Ukrajinský šéf železnic Oleksander Kamyšin:
Delegace cestovala speciálním vlakem se čtyřmi novými speciálními spacími vozy. Jediným pasažéry byli účastníci delegace a ochranka. Cesta trvala osm až devět hodin, lídři poté strávili několik hodin se Zelenským a jeho týmem a poté se vrátili nočním vlakem zpět do Polska.
Což je vzhledem k jinému rozchodu kolejí na Ukrajině a v Polsku (překladiště je ve stanicích Medyka/Mostiska) vyloučené. O přestupu se kupodivu doposud nikdo ani slůvkem nezmínil, ale možná odtamtud již cestovali na letiště automobily. Proč se podrobnosti tají, je nejasné, premiér na tiskovce jen řekl, že "by to mohlo být využito".

Karolina Stonjeková na facebooku:
Ta Fialova kyjevská mise je samozřejmě geniální! Jasně - fakticky nic nezmění, nic nepřinese, reálně ničemu nepomůže. Ale z hlediska PR geniální - to říkám bez jakékoli ironie. Stačí se jen podívat, jak se na sítích hned poté začaly množit hlasy “Fiala na Hrad”. Takže z hlediska osobní prezentace aktérů i států, které tito aktéři zastupují, jednoznačně plus. Ostatně - když si na ukrajinském konfliktu přihřívá svou předvolební prezidentskou polívčičku Macron (a úspěšně, stačí se podívat na jeho náskok v preferencích), proč by nemohli i ostatní?
Za druhé je tenhle výlet geniální i z toho hlediska, že zase ukázal, jak v krizi Unie s celou svojí slavnou společnou zahraniční politikou prostě nefunguje. Že je to vždycky jen splácanec jednotlivých národních politik a nejrůznějších zájmů: Macron si jede na vlastní pěst, Scholz radši dělá, že neexistuje, proklínané a eurobahnem vláčené Polsko se chápe své příležitosti, Česko si dělá dobrou startovací pozici před blížícím se předsednictvím, a tak dále, a tak podobně. Ruku na srdce, kdyby nějaká společná politika reálně fungovala, tak by v tom vlaku včera seděla Leyenová s Michelem, nikoli Fiala a spol.
A zrovna tohle se mi na celé věci líbí asi nejvíc - nejenom, že Fiala ukázal, jak EU ve skutečnosti (ne)funguje, ale ještě mu za to paradoxně zatleskali právě ti největší euromilci. Takže za mě super!

Francis Fukuyama:
„Rusko směřuje k naprosté porážce na Ukrajině. Ruské plánování bylo nekompetentní a vycházelo z chybného předpokladu, že Ukrajinci jsou Rusku nakloněni a že se jejich armáda po invazi okamžitě zhroutí,“ píše hned v úvodu politolog působící na Stanfordově univerzitě.
„ Armáda v poli dosáhne bodu, kdy nebude moci být ani zásobována, ani stažena a její morálka se rozpadne.“
„Putin porážku své armády nepřežije. Těší se podpoře právě proto, že je vnímán jako silný muž. Co může nabídnout, jakmile prokáže neschopnost a bude zbaven své donucovací moci?“