ÚTERNÍ GLOSY 22.03.2022

Miroslava Macka
Čajkovského Střevíčky se kvůli ruské invazi v Národním divadle hrát nebudou. V posledním odstavci interního sdělení však umělecký šéf Opery Hansen zdůrazňuje, že „v žádném případě nejde o bojkot ruské kultury a umění“.
A máme tady další důkaz, že lidská blbost nemá hranic. Naštěstí ještě tato kulturní hovada nenapadlo zakázat například Wagnerovy opery, tolik oblíbené Adolfem Hitlerem. A mimochodem, námět Střevíčků pochází od Gogola, kterého mají Ukrajinci za svého spisovatele, neboť se na Ukrajině narodil a podle rodinné tradice pocházel ze staré ukrajinské kozácké rodiny.

Další dílčí důkazy z jednoho jediného dne, kterým směrem se vyvíjí svět a kde bude příští centrum jeho rozvoje:
Japonsko investuje v příštích pěti letech v Indii 42 miliardy dolarů. Ministerští předsedové obou zemí vyjádřili znepokojení nad konfliktem na Ukrajině a tamní humanitární krizí. Indický ministerský předseda Modi poznamenal, že geopolitické následky představují nové výzvy.
Indie nakoupí od Ruska další ropu a zbraně. Nákup proběhne na bázi rupie - rubl, s obejitím amerického dolaru. Indie takto obchoduje též s Iránem, taktéž zatíženým americkými sankcemi.
V prvních dvou měsících roku 2022 se celkový čínský dovoz a vývoz zvedl oproti minulému roku o 13.3 procent.

Rusko zvažuje použití chemických zbraní na Ukrajině, prohlásil včera prezident Biden.
Největší lítost za celé své působení v prezidentském úřadě cítím nad zpravodajským selháním v Iráku, prohlásil americký prezident Bush v rozhovoru pro televizní stanici ABC pět let poté, co na základě vymyšlených informací o chemických zbraních napadly USA Irák,

Rusko oznámilo, že zasáhlo ukrajinské podzemní skladiště zbraní hypersonickou střelou. Rebekah Koffler, bývalá analytička Defense Intelligence Agency (DIA), odbornice na ruskou strategii, řekla v televizi Fox, že použití této zbraně, která může nést jaderné hlavice, je vzkaz NATO a USA.
„Mohl použít jinou zbraň, ale rozhodl se pro tuto. Je to strategický vzkaz, že mají tyto zbraně. My ne. Je to vzkaz, abychom „se drželi na uzdě.“

Čtenář glos P. Z. mi včera napsal:
Včera jsem byl na Staroměstském náměstí - byla tam demonstrace proti cenzuře, za Chartu 2022, která se tam podepisovala - náměstí zaplněno z 1/4 až 1/3 - mainstream tuto akci zcela ignoroval - nebyla zmíněna na webech idnes, seznam. tn.cz, deník, CNN Prima news, ČT 1 zprávy tuto akci zcela ignorovaly.

Ürčitě si přečtěte:
Rozhovor se švýcarským plukovníkem Jacquesem Baudem