PÁTEČNÍ GLOSY 25.03.2022

Miroslava Macka
Na stavební firmu Strabag, spoluvlastněnou sankcionovaným ruským oligarchou Olegem Děripaskou, sankce uvaleny nebyly. Sdělilo to české zastoupení Strabagu, které je součástí stejnojmenného rakouského koncernu. Vedení Strabagu je podle firmy nezávislé na akcionářích.
A pak, že se zázraky nedějí!

Mezinárodní měnový fond (MMF):
Válka na Ukrajině výrazně promlouvá do globálního ekonomického a geopolitického uspořádání. Při prohloubení vazeb Rusko/Čína může posílit především čínská ekonomika, která Rusku může pomáhat s poválečnou obnovou, čímž získá další významné odbytiště a také další přísun k nerostným surovinám.

Význačný republikánský kongresman, člen zahraničního výboru Michael McCaul na Fox News:
Rozdíl mezi Čínou a Ruskem je ten, že Spojené státy jsou závislé na dodávkách z Číny. Ať už jde o polovodiče, léky, vzácné zeminy, naše ekonomiky jsou příliš propojené, takže zavést podobné sankce jako proti Rusku by bylo velice obtížné.

Tomáš Petříček (ČSSD), bývalý ministr zahraničních věcí, který je v současnosti výzkumníkem Ústavu mezinárodních vztahů:
„Některé průzkumy veřejného mínění v Rusku ukazují, že Ukrajina může skutečně být jen prvním cílem ruské agrese, že ruský imperialismus bude směřovat dále a my jsme další na řadě.“

Čínské Global Times:
Může se zdát, že si USA a Evropa jsou blízké, ale jejich podstatné rozdíly se prohlubují. Zatímco Washington je posedlý oddalováním rusko-ukrajinských jednání, Evropa chce bezpečnost a stabilitu. V Evropě se objevují protiválečné hlasy a mezi tyto hlasy patří nesouhlas s dodávkou zbraní Washingtonu Ukrajině. Stále více Evropanů si uvědomuje, že slepé posílání zbraní na Ukrajinu směřuje k opačnému směru, než jsou bezpečnostní cíle, které sledují. Výsledkem dlouhodobých extrémních sankcí navíc musí být, že USA zbohatnou, Evropa zaplatí účet a Ukrajina vykrvácí.
K tomu čerstvá zpráva:
Spojené státy už brzy odešlou na Ukrajinu první část další dodávky zbraní, kterou minulý týden schválil americký prezident Joe Biden. Podle nejmenovaného představitele Pentagonu, kterého citovala agentura Reuters, odletí zásilka možná už ve čtvrtek. USA nově slíbily Kyjevu protiletadlové a protitankové zbraně a také bezpilotní letadla za zhruba 800 milionů dolarů (18 miliard Kč).

Dvě věty z jedné včerejší zprávy: Těžce bombardované přístavní město Mariupol je pod neustálým ruským útokem. Ze satelitních snímků se zdá, že přístav je neponičen.
Závěr si učiňte sami.

„Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou. Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnějším tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin o této době bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem, jichž je a bude třeba.“ Karel Čapek