ČTVRTEČNÍ GLOSY 31.03.2022

Miroslava Macka
Několik zajímavých zpráv z dnešní zblázněné doby:
Americké ministerstvo obrany vyjádřilo znepokojení nad tím, že ruský prezident Vladimir Putin zřejmě nedostává o válce akurátní zprávy.
„Je to jeho armáda. Je to jeho válka. On si ji vybral. To, že možná plně nechápe, do jaké míry jeho síly na Ukrajině selhávají, je poněkud nepříjemné,” řekl mluvčí Pentagonu John Kirby. Dodal, že nechápe, jak ruští vyjednavači mohou něco dojednat, když jejich prezident nechápe, v jaké situaci se armáda nachází.

Podpora Rusů pro kroky jejich prezidenta vzrostla o více než 10 procent ve srovnání s údaji z ledna či února. Aktuálně Vladimira Putina podporuje 83 procent Rusů. S odkazem na nezávislou ruskou sociologickou organizaci Levada Center to píše deník Kyiv Independent.

Německý kancléř Olaf Scholz mluvil po telefonu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dohodli se, že o platbách za dodávky ruského plynu budou jednat experti.

Mnoho asijských aerolinek se nyní vyhýbá Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině. Japan Airlines přesměrovaly svůj let z Tokia do Londýna a místo přes Sibiř létají přes Aljašku a Kanadu. Délka letu se tak prodloužila o čtyři a půl hodiny na téměř 12 hodin.

Wang Yiwei, ředitel Institutu mezinárodních záležitostí Renmin Univerzity v Pekingu:
Ukrajinská krize trvá již déle než měsíc a postoj Evropanů se mění ze slepého následování Spojených států k uvědomování si hlubších příčin konfliktu, a poslední sankce prosazené USA dále zdůraznily jejich rozdílné postoje. Začínají chápat, že jsou všichni chyceni do pasti Spojených států, že se kupříkladu v energetických záležitostech na ně nemohou zcela navázat, a že Bidenova administrativa sleduje své vlastní záměry. Evropská unie bude stále muset mít kontakty s Ruskem, a protože vzájemné vztahy jsou narušeny, mohla by Čína sloužit jako prostředník.

Čtenář glos J. H. mi přeposlal následující sdělení:
Dobrý den, smazali jsme Vám příspěvek:
V Maďarsku jsou v neděli volby. Není to poprvé, co má být naše mínění ovlivněno ostře protimaďarsky. Každá pomluva je najednou dobrá, Orbán je ten nejhorší, alespoň podle Novinek. Předpokládám, že do neděle bude podobných zasvěcených informací mnohem víc. Hlavně dál od našich luhů a hájů, kde na nás všechny denně doléhá neskutečná drahota všeho a mlčení vlády, která je údajně na všechno připravená, Že to jinde umí jinak a pro občany lépe, naše demokratická média nezajímá. Problém, o kterém se nemluví a nediskutuje, neexistuje. V Maďarsku je to o chlup lepší. Diskuse v době cenzury by mnohým našim vládním představitelům jistě nevyhovovala a předseda vlády by ještě více musel gestikulovat a ujišťovat, že problémy jsou a oni je řeší. Pohled na ceny v nejbližší sámošce nebo u benzinové pumpy mu ale nedává za pravdu. Neřeší a situace normálního člověka je jim šum a fuk.
Publikovaný dne 30. 3. 2022, 16:00 na serveru Seznam Zprávy.
Dodávám:
A víte, co je na tom nejhorší? Že většině lidí, kteří mají plnou hubu demokracie a svobody slova, tyto praktiky vůbec nevadí. Morální škody, které dnešní mocipáni páchají, nás ovšem budou pronásledovat ještě hodně dlouho.