ÚTERNÍ GLOSY 5.04.2022

Miroslava Macka
Poté, co ruští vojáci, když se stahovali z města Buča, zanechali na ulicích mrtvoly svázaných a zastřelených civilistů a otevřený hromadný hrob, zbývá Zelenskému už jen jediný eskalační prostředek v setrvalé snaze zatáhnout Západ včetně nás do války s Ruskem: chemické zbraně. Obávám se, že záhy o jejich použití Ruskem uslyšíme.

Rusko se včera opakovaně dožadovalo svolání Rady bezpečnosti OSN, aby Rada projednala „provokaci ukrajinské armády a radikálů v Buči“, jak nazývá tamní události. Předsedající Velká Británie tak odmítla učinit.

Z Polska se od pátku minulého týdne vrátilo zpět na Ukrajinu 400.000 uprchlíků. Tolik zpráva, v níž mi ještě jedno zajímavé číslo chybí.

Srbští voliči v neděli vyjádřili jasnou podporu současné hlavě státu Aleksandru Vučićovi. Už v prvním kole prezidentského klání získal skoro 60 % hlasů. A souběžné parlamentní volby ovládla Vučićova strana SNS.
Většina tradičně rozdrobené demokratické opozice šla tentokrát do parlamentních voleb společně v koalici „Sjednoceni pro vítězství Srbska“. Postavila rovněž prezidentského kandidáta, bývalého náčelníka generálního štábu Zdravka Ponoše.
Dodávám:
Ty volby rozhodně nemohly být demokratické, když v nich zvítězili kandidáti, kteří nelezou do zadku Bruselu, neodsoudili Putina a nedodávají zbraně Ukrajině! To dá rozum!

Global Times:
Na rozdíl od tlaku na evropské země, aby nekupovaly vzhledem ke krizi na Ukrajině ruskou ropu, zvýšily Spojené státy svoje dodávky ropy z Ruska za poslední týden o 43% neboli o 100.000 barelů denně, oznámil zástupce sekretáře ruské Bezpečnostní rady Michail Popov s tím, že Spojené státy jednají ve svém vlastním zájmu na úkor evropských spojenců, a dá se předpokládat, že takových „překvapení“ bude víc.
Washington totiž povolil svým společnostem dovážet z Ruska minerální hnojiva, která označil za „nezbytnou komoditu“, dodal Popov.

Nedávné přejmenování plzeňské ulice Sirková na Ukrajinskou nenechalo v klidu neznámého autora. Ten nelenil a nové cedule umístěné na nárožích ulice v centru Plzně přelepil českou vlaječkou s nápisem "Česká." Čin okamžitě vyvolal bouřlivé reakce na sociálních sítích.
Zákon akce a reakce holt platí i co se lidské blbosti týká, dodávám.

A lidská blbost je vskutku nekonečná:
Vedení Metropolitní opery (Met) v New Yorku zrušilo po 192 vystoupeních představení slavné ruské operní divy Anny Netrebko (50), protože sopranistka sice veřejně vystoupila proti válce na Ukrajině, ale prezidenta Vladimira Putina vysloveně neodsoudila, ač ji k tomu vedení opery opakovaně nutilo.

Vladimír Štěpán, analytik společnosti ENA na Parlamentních listech:
Česká republika nutně potřebuje středně nebo i dlouhodobý kontrakt na nákup plynu za 7 Kč/m3 jako mají ostatní státy. Zmíněný Martin Brudermüller z koncernu BASF uvedl, že ruský plyn je výrazně levnější než americké LNG, chce někdo ještě další důkaz? Proč premiér Fiala nezajede do Německa pro plyn za 7 Kč/m3, abychom za plyn neplatili více než 100 miliard korun navíc proti jiným státům? Pro Česko z toho vyplývá, že nelze pokračovat v nákupu plynu z Německa za tzv. ceny na burze ve výši 25 Kč za m3 s nepředvídatelnou a stále se zvyšující cenou z tzv. burz, zejména když se jedná i nadále o ruský plyn, a nikoliv LNG. Když nám Západ nepomůže, tak lze využít nabídku ruské strany nákupu plynu v rublech, tím by se mohla snížit cena plynu na polovinu nebo i více. Když to dělají jiné státy, proč ne my?

Čtenář glos P. Z. mi napsal:
Volby v Maďarsku nemohl mainstream ignorovat, ovšem často s tím, co si máme o Maďarsku myslet. Ovšem výsledky referenda spojeného s volbami, které se týkalo změny pohlaví a sexuální výchovy a vnucování homosexualismu apod., vše u nezletilých, mainstream zcela ignoroval. Ty jsem našel metodou pokus/omyl na Magyar Hírláp a volba voličů s platnými hlasy byla zcela jednoznačná - vždy přes 90 % platných hlasů souhlasí s návrhy Viktora Orbána.

Čtenář glos K. F. mi poslal následující mail od Seznamu.cz:
Váš přístup do diskuzí byl natrvalo zablokován za opakované porušování smluvních podmínek.
Poslední příspěvek porušující smluvní podmínky:
Bandera má pomník v každém větším městě, bývalým prezidentem Porošenkem byl Bandera adorován za národního hrdinu Ukrajiny. Proto se nedivím rezervovanému postoji Izraele.
Publikovaný dne 20. 3. 2022, 20:38 na serveru Novinky.cz.
Důvody závadnosti příspěvku:
Schvalování trestného činu, popírání či ospravedlňování genocidy - Příspěvky, které veřejně podporují ruský útok na Ukrajinu, mohou být trestným činem. „Pokud by někdo veřejně vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vychvaloval představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy podle § 405 trestního zákoníku,“ uvádí Nejvyšší státní zastupitelství.
Blokace se týká všech služeb, které využívají službu Seznam Diskuze. Jde například o tyto služby: Novinky.cz, SeznamZpravy.cz, Sport.cz, Stream.cz, ProŽeny.cz a Garáž.cz.
S pozdravem
Tým služby Seznam Diskuze
Dodávám:
Ještě stále se domníváte, že žijeme v demokratické zemi? Opravdu?

Europoslanec Jan Zahradil:
„Pekarová Adamová je stejně dobrý prognostik, jako Stehlíková diagnostik.“

Komentář Alessandra Gardiniho na twiteru k televizní vystoupení viceprezidentky Evropské rady Margrethe Vestagerové, v němž zaznělo: Sprchujte se studenou vodou, a když zavřete kohoutek, řekněte: Tady to máš, Putine!: Kdyby se dala stupidita evropských byrokratů přeměnit na energii, byla by Evropa zcela soběstačná.“

Není nejvyšší čas přejmenovat maďarský guláš, klobásu a papriku?