STŘEDEČNÍ GLOSY 13.04.2022

Miroslava Macka
5. dubna jsem na těchto stránkách napsal:
Poté, co ruští vojáci, když se stahovali z města Buča, zanechali na ulicích mrtvoly svázaných a zastřelených civilistů a otevřený hromadný hrob, zbývá Zelenskému už jen jediný eskalační prostředek v setrvalé snaze zatáhnout Západ včetně nás do války s Ruskem: chemické zbraně. Obávám se, že záhy o jejich použití Ruskem uslyšíme.
Včerejší zpráva Prima CNN News:
Ruská armáda v pondělí v Mariupolu použila blíže neupřesněnou chemickou zbraň. Oznámil to pluk Azov, který obklíčené město na jihovýchodě Ukrajiny brání. Ukrajinské úřady informaci dosud nepotvrdily, média nicméně v průběhu dne varovala, že proruští separatisté chemický útok zvažují.
Co zvažují! Určitě jej provedou, to je jen otázka času. Tipoval bych to na okamžik zahájení velkého útoku na jádro ukrajinské armády na východě země, která je v obklíčení, spolu s dalším apelem Zelenského, aby NATO konečně zasáhlo a rozpoutalo 3. světovou válku.
.
Generál Šedivý:
Ze strategického hlediska Rusko již prohrálo.
Martin Svárovský, vedoucí Programu bezpečnostních strategií v Bezpečnostním centru Evropské hodnoty. Působil v Kanceláři prezidenta republiky (za Václava Havla) a poté v diplomatických službách:
Media informují o tom, že se čeká „ruská ofenziva“ na Donbasu. Spíše ale půjde o aktivní ruskou defenzivu, jejíž zlomení bude pro Ukrajince nesmírně krvavé. Užití defenzivních taktik pro dosažení válečných cílů je dlouhodobě součástí ruské vojenské doktríny i strategie. Bez ohledu na to, co Kreml říká a čím by se chtěl Putin na Rudém náměstí 9. května pochlubit, se tak jako nejrealističtější výsledek jeví udržení tzv. lidových republik. Ani to ale nemají Rusové docela jisté.
Oleg Iantos v diskusi na novinkách.cz:
Putin chce alespoň nějaké vítězství, s nímž vyjde svému lidu vstříc, a za to je připraven obětovat životy dalších 10-20 tisíc své armády. To se mu ale nepodaří a za měsíc bude úplně poražen.
Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg k cetě rakouského kancléře Karla Nehammera do Moskvy:
Je dobré osobně říct ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že tuto válku prohrál.
„Bojím se, že tato válka neskončí letos. Myslím si, že i když se dostane do patové situace, tak to bude trvat několik dalších desetiletí, podle toho, jak se bude vyvíjet nástupnictví po Putinovi,“ říká bezpečnostní expert Milan Mikulecký.

„Obecně nemám z tohoto rozhovoru s prezidentem Putinem optimistický dojem, o němž bych vás mohl informovat. Zjevně se připravuje rozsáhlá ofenziva, která bude mít zničující dopad na civilisty. Už teď ukrajinské jednotky vědí, že ruská armáda je chce obklíčit, aby je rozdrtila,” řekl rakouský kancléř Karl Nehhammer.
Dodávám:
Ale kvůli tomu poznatku nemusel jezdit do Moskvy, stačilo přece již před několika týdny věřit těm vojenským odborníkům, kteří přesně popsali tento záměr ruské armády.

Václav Chaloupka v diskusi na seznam.cz (bez jakékoli úpravy):
U Kyjeva byly Rusové poraženi. Ukrajinské armádě teď zbývá je vypráskat z Donbasu, obsadit Doněck a Luhansk a zlikvidovat zrádcovské samozvané "republiky". Dostali na to dostatečné bojové prostředky., v případě potřeby dostanou další, zatímco Rusko už nemá moc kde brát. Krym už zůstane Rusku, to bylo jasné už od začátku. Putin nesmí mít nic, co by mohl vydávat za jakési "vítězství", musí utrpět totální debakl, který už nepůjde skrýt ani před vlastním obyvatelstvem. Cílem nesmí být jednání s Putinem, ale jeho vyhnání. Pokud se nezastřelí sám, musí sankce pokračovat tak dlouho, než Rusko půjde do kolen.

Patnáctiletý ruský motokárový jezdec Artěm Severjuchin, který rovněž na stupních vítězů předvedl gesto, které nápadně připomínalo fašistický pozdrav. Mezinárodní automobilová federace (FIA) ho již za tento čin začala vyšetřovat a jeho tým s ním zřejmě co nevidět rozváže smlouvu. On sám tvrdí, že pouze děkoval svému týmu a rodině.
Dodávám:
Přitom stačilo tak málo. Kdyby přitom sevřel ruku v pěst, byl by oslavován. Co na tom, že jej používali banderovci, stejní ba horší než fašisté.

Jak to, že ještě nikoho nenapadlo vydat nařízení, že se nesmějí používat samolepky pro řidiuče začátečníky s velkým Z a musejí být nahrazeny samolepkami s ještě větším U?

Britská vláda dnes oznámila sankce proti bosenskosrbskému předákovi Miloradu Dodikovi a prezidentce bosenské Republiky srbské (RS) Željce Cvijanovičové. Postihy jsou podle Londýna reakcí na jejich pokusy podkopat legitimitu a územní celistvost Bosny a Hercegoviny, uvedla agentura AP. Svůj sankční seznam dnes rozšířily také Spojené státy, nově na něm figuruje mimo jiné makedonský expremiér Nikola Gruevski.¨
Sankce zahrnují zákaz cestování i zmrazení majetku. Jde o první z odvetných opatření, které Spojené království uvalilo v rámci sankčního režimu vůči Bosně a Hercegovině. Šéfka britské diplomacie Liz Trussová obvinila dvojici, že se nechala povzbudit invazí Vladimira Putina na Ukrajinu.
„Tito dva politici úmyslně podkopávají těžce vydobytý mír v Bosně a Hercegovině," uvedla Trussová v prohlášení. „Jejich bezohledné chování, povzbuzované Putinem, ohrožuje stabilitu a bezpečnost na celém západním Balkáně," dodala ministryně.
Už chybí jen sankce proti Eskymákům, protože se chovají neuctivě k anglosaským ledním medvědům, dodávám.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier chtěl ve středu odcestovat do Kyjeva, aby tak vyjádřil „solidaritu s Ukrajinou“, ale plány nakonec zrušil. Jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj prý o takovou návštěvu teď nestojí, píše německý list Bild. Důvodem jsou Steinmeierovy vazby na Rusko a skutečnost, že prosazoval plynovod Nord Stream 2.
Bez komentáře.

Včera jsem napsal na své stránky:
William Scott Ritter, bývalý zpravodajský důstojník námořnictva Spojených států a zbrojní inspektor OSN na twitteru o událostech v Buči:
V době, kdy je veřejné mínění Západu ovlivňováno jen a jedině informacemi, které mají stavět Rusko do negativního světla, by si člověk, než začne vykřikovat „vinen“, měl počkat na forenzní zprávy. Kdokoliv, kdo dělá unáhlené závěry z neověřených videí dodaných stranou, která je známa svojí zuřivou propagandou, aniž by vyčkal na jakoukoliv jejich verifikaci, by se měl okamžitě přestat nazývat žurnalistou.
Základní forenzní medicína by měla odpovědět na tři klíčové otázky: čas smrti, mechanismus smrti, a zda bylo s těly pohybováno, a pak teprve ukázat na někoho prstem. Do té doby je to šíření desiformací.
Tuto moji glosu převzal Ivan Galas následovně:
K vraždění v Buči dr. Miroslav Macek věcně poznamenává: "Základní forenzní medicína by měla odpovědět na tři klíčové otázky: čas smrti, mechanismus smrti, a zda bylo s těly pohybováno, a pak teprve ukázat na někoho prstem. Do té doby je to šíření desinformací." Moje poznámka je: .... a ještě jsme zapomněli na presumpci neviny a ta, dámy a pánové, trvá až do okamžiku pravomocného odsouzení .... tohle na mě zkoušel jeden předseda soudu po té co mě na ulici bez hrubě fyzicky a verbálně napadnul .... jsem na tyhle formální chytristiky trošku citlivý ...
Bez komentáře.