ČTVRTEČNÍ GLOSY 14.04.2022

Miroslava Macka
„Experty“ nelze nemilovat:
Mediálním vojenským expertům bylo v únoru jasné, že ruská armáda je špičková a tu ukrajinskou převálcuje – a v dubnu zase, že ruská armáda nestojí za nic a ta ukrajinská ji s přehledem porazí.

Británie podle ekonomů zakouší největší pokles životní úrovně od poloviny 50. let 20. století, protože raketový růst cen energií, potravin a zvyšování daní převyšuje zvyšování mezd.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 8,5 procenta z únorových 7,9 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je mírně vyšší, než čekali analytici.
Tolik z českých mainstreamových zpráv. „Experti“ to kupodivu nečekali a jsou překvapeni.

V relativně krátké době se ukáže, zda ruské informace o tom, že v průmyslovém závodu Azovstal je obklíčen nejen speciální ukrajinský prapor Azov, ale též členové speciálních západních sil a důstojníci NATO, jsou jej klasickou válečnou propagandou nebo nikoli. Prezident Zelenskyj si pochopitelně uvědomuje, co pro Ukrajinu znamená ztráta tohoto přístavu: „Víte, Mariupol, to je dnes naše válečné srdce. Bije-li, znamená to, že ještě bojujeme, že jsme silní. Ale jestli přestane bít, oslabí to naše pozice. A to nejen proto, že obránci Mariupolu na sebe vážou velké množství nepřátel.“

František Matějka:
Cituji: „Můžeme například zmrazit ruský majetek. To znamená, že by ho Rusové u nás nemohli využívat nebo prodat, byl by ‚zaplombován‘. Pokud by se následně prokázalo, že konkrétní vlastník třeba nebyl součástí problému, ale naopak je kritický vůči Putinovu režimu a podporuje opozici, mohl by se svým majetkem opět disponovat,“ nastiňuje možnosti senátor Pavel Fischer. (konec citace)
Výstavní presumpce viny. Výstavní kus. Prostě rozkaz zněl zase jasně: zastavit muže s koženou brašnou, nebyl čas zjišťovat, kdo je kdo.
Na chvíli jsem si představil, že jsem jako Čech koupil dům pro rodinu třeba v Portugalsku. A pak nějaký pitomec v mojí vlasti, který k tomu zrovna měl mandát, přestože jsem ho nevolil, dal rozkaz k útoku na cizím území v nějaké třetí zemi. A v tu chvíli přichází portugalská vláda, zabavuje mi majetek v Portugalsku a chce po mně, abych se vyvinil a dokázal, že jsem nic neudělal a s tím pitomcem nemám nic společného, a abych podepsal nějakou novou českou Antichartu v portugalštině, jinak můžu na svůj barák u nich za moje peníze jen koukat zvenku za plotem.
Tady už fakt chybí jenom nášivky na oblečení.

Cui Hongjian, ředitel odboru evropských studií Čínského institutu mezinárodních studií v rozhovoru s Global Times řekl, že konflikt na Ukrajině přešel do bodu, v němž obě strany mohou lehce sklouznout k chybné kalkulaci.
Z moskevské perspektivy Rusové neprohrávají a přeskupují jednotky k dalšímu postupu, z kyjevské perspektivy prohrávají a stahují se, což povzbuzuje morálku ukrajinských jednotek a povzbuzuje Západ k dalším dodávkám zbraní. Cui poznamenává, že jde o vysoce citlivý okamžik a jakmile se jednou objeví chybná kalkulace, konflikt bude eskalovat.

Ukrajinská vláda zve do země západní vůdce, aby tak získala jejich větší podporu a snaží se je přesvědčit, že Ukrajina vítězí a potřebuje jen více těžkých zbraní a letadel. Což nasvědčuje tomu, že Západ a Ukrajina stále více a více věří tomu, že Rusové mohou být poraženi.
Ale ve skutečnosti to může být jinak, než Západ a Ukrajina předpokládají. Rusko utrpělo na bojišti i sankcemi jen omezené ztráty, jejich vojsko je v porovnání s ukrajinským mnohem silnější a Moskva je schopna spustit další ofenzivu v Donbasu.
Song Zhongping, vojenský expert a televizní komentátor k tomu poznamenal: „Západu vyhovuje velká bitva na východě Ukrajiny, která způsobí Rusku ztráty a Ukrajina bude dále krvácet. Západ neztratí nic a dokonce vydělá na prodeji zbraní, jen Ukrajina se stane definitivní obětí.“
Čínští analytikové předpokládají, že v tomto stadiu jsou jakákoli mírová jednání vysoce nepravděpodobná, protože Západ a speciálně NATO přilévají olej do ohně. Cui poznamenává, že dodávané zbraně jsou stále více a více útočné než obranné, a jak tento fakt vnímá Rusko je zřejmé.

Pokud by Rusko tyto dodávky tolerovalo, jeho situace by se neustále zhoršovala. Zvláště Polsko hraje roli transportní stanice západních dodávek zbraní a co je ještě nebezpečnější, Polsko se též angažuje v třenicích s ruským spojencem Běloruskem, což by mohlo vést ke konfliktu Ruska s NATO.
Mírové rozhovory mezi NATO a Ruskem nebo mezi USA a Ruskem by mohly sice vést ke zmírnění eskalace, neboť samotná Ukrajina nemůže na rozdíl od NATO Rusku nabídnout to, co Rusko považuje za své bezpečnostní zájmy, nicméně pravděpodobnost takových rozhovorů je velice nízká, neboť USA a NATO sází na eskalaci, jsouce přesvědčeny, že Rusko porazí, což činí současnou situaci velice nebezpečnou.

Čínský zahraniční obchod se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil oproti loňskému o 10.7% na 9.42 bilionů yuanů (1.48 bilionu dolarů). Export vzrostl o 13.4% na 5.23 bilionu yuanů a import vzrostl o 7.5% na 4.19 bilionu yuanů. Březnová inflace činila 1.5%.

Čtenář glos B. L. mi napsal:
Vážený pane, jako čtenář Vašich glos, s důvěrou se na Vás obracím s problémem ohledně registrační značky mého automobilu. Jakožto rezident kraje Zlínského mám na registrační značce vedle hrdého znaku EU to proklaté písmeno "Z". Vzhledem k počtu takto postižených občanů našeho (Z)línského kraje se nejedná o zanedbatelný problém. Napadá mne, vrátit Zlínu jeho původní pokrokové jméno Gottwaldov a změnit na všech značkách zpátečnické "Z" za (gendrově) neutrální "G".
V dokonalé úctě a s pozdravem Míru sdar…