STŘEDEČNÍ GLOSY 4.05.2022

Miroslava Macka
Praha zahájila operaci na finanční vyztužení svého dodavatele energií Pražské plynárenské. Firma shání nejméně šest miliard korun potřebných pro naplnění zásobníku plynem. Od hlavního města už má podnik schválenou půjčku ve výši dvou miliard korun určenou právě na plnění zásobníku.
Tato suma však pravděpodobně stačit nebude. Další miliardy si městský podnik bude muset půjčit od bank. Aby však finanční ústavy za současné situace do takové operace šly, bude Pražská plynárenská od metropole potřebovat ještě další záruky za komerční úvěry.
Dodávám jen značně řečnickou otázku:
Kdo myslíte, že to nakonec vše zaplatí? Pochopitelně s radostí, neboť je to přece „naše válka“ a na Ukrajině se přece „bojuje za Prahu“.

Křik, nepořádek a problémy. Moravskou metropoli trápí už několikátý den nával Romů z Ukrajiny. Početná skupinka zhruba osmdesáti návštěvníků se utábořila u hlavního nádraží nedaleko obchodního centra Letmo. Bezradné jsou vůči svérázným hostům státní orgány i neziskové organizace.
Jak bezradné? Myslím, že občané čekají za své daně od politiků a úředníků, které si platí, čin a nikoli bezradnost či vysílání fialových signálů. Co takhle je naložit do autobusů a odvézt zpět?

Schodek rozpočtu v dubnu přeskočil magickou hranici sto miliard korun, a to i přes vyšší výběr daní způsobený inflací.
Není nejvyšší čas se zamyslet, podiskutovat, pochválit a ujistit se v Bruselu, že jsme chválený předvoj válečného úsilí?

Ukrajinská generální prokuratura se mohla splést, když za prvního přímo podezřelého z vražd civilistů ve městě Buča u Kyjeva označila Sergeje Koloceje.
Tolik zpráva.
Proboha, on opravdu ještě někdo věří zprávám válčících stran? To je jako s tou týdny omílanou zprávou, že neznámý ukrajinský stíhací pilot letounu MiG-29 přezdívaný „Fantom Kyjeva,“ se stal legendou poté, co sestřelil několik ruských letadel.
Po týdnech, kdy tuto zprávu převzala všechna „seriózní“ světová media, se ukázalo, že jde o fake news vytvořenou k povzbuzení ukrajinské vojenské morálky.
Nic proti tomu, to se používá již drahnou dobu, byl to tuším Himmler, který to nazýval „teutonská lest“.

Fake news nebo prognóza vývoje EU? Stačí, bohužel, vyčkat…
1. Konec práva veta a nezbytnosti jednomyslnosti - bude stačit většinové hlasování, ostatní se budou muset přizpůsobit, ať budou chtít nebo ne.
2. Jednotná evropská armáda použitelná i v případě vnitřních nepokojů.
3. Celoevropská kandidátní listina složená k obrazu Bruselu.
4. Nová migrační politika umožňující snadnější redistribuci migrantů bez ohledu na názor obyvatel té které země.
5. Zavedení cenzury, a to zvláště internetové, a konec svobody projevu.
6. Zavedení celoevropské digitální identity a následné postupné zavádění sociálních kreditů.

Ruský ministr financí oznámil, že proběhla platba úroků z eurobondů 2022 ve výši 564,8 milionu dolarů a 84,4 milionu z bondů 2042.
Američtí činitelé potvrdili, že platba byla učiněna z jiných, pro ně neznámých zdrojů, než ze zmrazených ruských aktiv v USA. Náměstek amerického ministra financí Wally Adeyemo prohlásil, že tyto peníze byly odčerpány z ruského válečného úsilí, což je známkou úspěchu americké sankční politiky.
Skvěle placení experti ovšem ještě před týdnem tvrdili, že ve středu 4. května Rusko spadne do platební neschopnosti. Co myslíte, budou vyhozeni nebo dostanou prémie?

Rafael Nadal se přidal k velkým tenisovým jménům, která se ohradila proti vyloučení ruských a běloruských hráčů z Wimbledonu s tím, že to není fér. Od bývalého ukrajinského tenisty Sergeje Stachovského dostal odpověď: „Je fér, že se Ukrajinci teď nemohou vrátit domů? Je fér, že ukrajinské děti nemohou hrát tenis? Je fér, že Ukrajinci umírají?"
Dodávám: „Je fér vinit z toho ruské tenisty?“