PONDĚLNÍ GLOSY 16.05.2022

Miroslava Macka
Od roku 2012 řeší na Ministerstvu práce největší IT průšvih českého státu: zakázky na strategické aplikace, přes které se mimo jiné lidem vyplácí podpora v nezaměstnanosti nebo sociální dávky. Spustit je za ty roky nedokázalo sedm ministrů.
Nyní, pět měsíců po nástupu ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), se rýsuje jedno z možných řešení. Ve hře je, že by ministerstvo hodilo za hlavu vše, co na problémovém projektu doteď udělalo. A začalo by znovu, i za cenu vyhozených peněz.
Klid, dodávám, těch pár stovek milionů za tu letitou radost úředníků, jejich poradců a spřátelených firem přece stojí!

Článek v Newsweeku:
Republikánský kongresman z Texasu Dan Crenshaw a jeho kolegyně z Georgie Marjorie Taylor Greenová se dostali do rozepře, když Greenová kritizovala Crenshawa za to, že hlasoval spolu s demokraty pro 40 miliardovou pomoc Ukrajině.
Rozepři odstartoval Crenshaw, když odpověděl jednomu z kritiků jeho hlasování na twitteru následovně:
„Investovat do zničení nepřátelské armády beze ztráty jediné americké jednotky mi připadá jako dobrý nápad. Měl byste to vidět stejně.“
Do toho vstoupila Greenová obviněním Crenshawa, že mu nezáleží na životech Ukrajinců.
„Takže si myslíte, že financujeme proxy válku s Ruskem? Mluvíte, jako kdyby vám na životech Ukrajinců vůbec nezáleželo, jako by jejiích život neměl žádnou cenu. Prostě budou obětováni pro vaši proxy válku? Jak to pomůže Američanům? Jak jim může něco takového pomoci?“
Crenshaw nato obvinil Greenovou, že podporuje Rusko: „Takže stále pokračujete ve stopách Russia Today, co?“
Rozepře pokračovala, když Greenová napsala, že sankce Západu přinášejí více škody než užitku a že sankce zvyšují inflaci.
„Sankce nic nezastavily a jen zvyšují inflaci a ceny paliv. Já jsem odmítla hlasovat pro něco, co jen vytváří problémy a žádný neřeší. Zatímco vy posíláte 40 miliard dolarů na proxy válku s Ruskem, já se starám o dětskou výživu pro americké děti,“ napsala a pokračovala, že americké záležitosti jsou mnohem důležitější, než válka na Ukrajině. Napsala, že hlasovala proti tomu, aby se dolary amerických daňových poplatníků utrácely ve válkou rozpolcené zemi.
„Američany trápí nedostatek dětské výživy, krize na hranicích, raketová inflace a ceny benzinu a nafty a mají už plné zuby nynějších politiků.“