STŘEDEČNÍ GLOSY 15.06.2022

Miroslava Macka
Rakousko po létech bezhlavého „kvantitativního uvolňování“ Evropské centrální banky přisype v boji s inflací do oběhu dalších (v přepočtu) 150 miliard korun. To nevymyslíte!

"Šance, že Rusko neprohraje, jsou poměrně vysoké," řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v rozhovoru pro Foreign Policy.
A jaké jsou šance, že vyhraje?

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov:
Vytlačit Rusko z mezinárodního života je naprosto neslibná a v podstatě nemožná záležitost. A způsob, jakým se události v posledních měsících vyvíjely, to ukazuje velmi jasně.
Na východě jsou nová centra moci: Čína, Indie, Indonésie, Filipíny a mnoho, mnoho dalších zemí. Ale je tu také Latinská Amerika. Ano, teď je to pro ně obtížné. Ve všech zemích jsou američtí velvyslanci, kteří jsou vášnivými vyděrači. Společnostem vyhrožují, pokud někdo projeví zájem o ruskou ekonomiku. Ale to vše je doplnitelné a obnovitelné.
Mnozí podnikatelé jak z USA, tak Evropy se chtějí při první příležitosti vrátit na ruský trh. Pro mnoho z nich to bude těžší, dražší, protože v moderních tržních podmínkách není na trhu žádné vakuum. Vakuum je okamžitě vyplněno někým jiným.
Když jste investovali peníze v určité zemi a najednou vám může být majetek odebrán nebo pokud investujete peníze do některých obrovských projektů a ty vám také může někdo sebrat, pokud jste rozumný investor, postupně začnete dávat vejce do různých jiných košů. Tento proces již začal a probíhá po celém světě.
Dodávám:
Také my si dobře pamatujeme, jak Československo havlovsky opustilo některé trhy a jak byly bleskově obsazeny.

Kolumbijský ministr energetiky Diego Mesa:¨
„Před šesti lety nahradilo Irsko kolumbijské uhlí ruským (z důvodů porušování lidských práv v Kolumbii, doplňuji), ale jakmile vypukla válka, přišli a klepou nám na dveře.“

Vítězslav Kremlík v odpovědi na otázku Parlamentních listů:
Podle zprávy, o níž ve středu hlasovali europoslanci, je na světě nyní víc než miliarda vozidel na fosilní paliva, která produkují přes 30 % světových emisí CO2. Je z tohoto pohledu naprosto přirozené, že Evropský parlament schválil zákaz prodeje spalovacích motorů od roku 2035, který už zbývá jen posvětit Radou EU?
Očividně europoslanci nepochopili lekci z covidových lockdownů. Tehdy antropogenní emise z dopravy i výroby poklesly dramaticky, ale na atmosférické koncentraci CO2 se to nijak neprojevilo. Kdo mi nevěří, ať si najde, co k tomu novinářům řekl Ralph Keeling, jehož otec byl průkopníkem měření růstu CO2 (tzv. Keelingova křivka). Jak je to možné? Většina „emisí“ CO2, které se za rok uvolní do atmosféry, je přírodního původu. Pouze 5 % má na svědomí těžba a vracení uhlíku zpátky do atmosféry, kde toto „uhlíkové znečištění“ slouží rostlinám k fotosyntéze a výživě. Připomínám, že v druhohorách byla koncentrace CO2 šestkrát vyšší a příroda byla tak „zubožená“, že vegetace uživila obrovské ještěry.