ČTVRTEČNÍ GLOSY 30.06.2022

Miroslava Macka
Prezident Zeman se tradičně „mýlí v politice“, což opětovně předvedl v rozhovoru pro Parlamentní listy:
„Vláda je vedena pravicovou stranou a je nesena pravicovou ideologií.“
Pche!

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová přidala k oznámení o evropském pětiletém plánu investovat 300 miliard euro do infrastruktury v rozvojových zemích poznámku, že jde o „alternativu k čínským fondům“, což vzbudilo nepokrytou nelibost v mnoha těchto zemích a řadu otázek:
Proč von der Leyenová řekla, že jde o alternativu a ne další zdroje vedle těch čínských? Znamená to, že se mají rozvojové země rozhodnout mezi Čínou a Západem? Proč musí mít mezinárodní pomoc podobu „buď anebo“?

Podle výzkumné laboratoře AidData na College of William & Mary ve Virginii Čína během 18 let poskytla nebo půjčila peníze na 13 427 infrastrukturních projektů v hodnotě 843 miliard dolarů ve 165 zemích.
Ačkoli si tohoto fenoménu byly G7 i EU vědomy už dříve, doposud pro jeho zvrácení udělaly jen minimum. To by se však mělo změnit se vznikem projektu „Partnerství pro globální infrastrukturu a investice“.
Tolik zpráva. Dodávám: Zvrácení?

Ted Galen Carpenter z CATO institutu ve Veterans Today:
Vedoucí činitelé USA přecenili rozsah americké schopnosti přinutit státy, které se nenacházejí na geopolitické oběžné dráze Washingtonu, k účasti na represivní politice vůči Rusku. Měla by to být zkušenost vedoucí k vystřízlivění, ale administrativa a členové amerického zahraničněpolitického uskupení, nejeví žádné známky toho, že by si z toho vzali něco užitečného. Místo toho pokračuje v neztenčené míře americká arogance a přebujelý pocit moci Washingtonu.

Slovenský křesťanský filosof Vlado Gregor:
U nás je to tak, že nikdy za socialismu jsme Rusům nelezli tak do zadku jako tato vláda Američanům.