ÚTERNÍ GLOSY 5.07.2022

Miroslava Macka
Od 1. července je ukrajinský boršč považován za nehmotné kulturní dědictví UNESCO. Bylo tak rozhodnuto na 5. mimořádném mezivládním výboru pro ochranu nehmotného dědictví v rámci iniciativy Maryny Sobotjukové a šéfkuchaře Jevhena Klopotenka.
„Vítězství ve válce o boršč je naše,“ napsal vítězoslavně ukrajinský ministr kultury Oleksandr Tkačenko v pátek na svých facebookových stránkách.
Kam všude už se nemíchá politika! Dokonce i do boršče!
Boršč se ve středověku vařil na území Kyjevské Rusi (adjektivum „kyjevská“ ovšem přidali historici až v 19. století), která se rozkládala na území dnešního Ruska, Ukrajiny a Běloruska, odkud se rozšířil i do Polska či Haliče.

Šéf NASA Bill Nelson:
Chtěli bychom spolupracovat s Čínou, ale čínská vláda se k tomu nemá a k tangu jsou vždy zapotřebí dva.
Dodávám:
Absence spolupráce je však výsledkem Wolfova dodatku z roku 2011, který zakazuje jakoukoli přímou spolupráci NASA s čínskou vládou a čínskými podniky, pokud ji neodsouhlasí FBI a a kongres.


Václav Klaus:
Hádají se stoupenci měnového (peněžního) vysvětlení inflace, čili přiznávajícího naši vinu, se stoupenci tzv. nabídkového vysvětlení inflace (kladoucího vinu na Putina, Čínu a boj s globálním oteplováním), ale to je pouze mediální hra. Vinou je mimo veškerou pochybnost nadměrné množství peněz v oběhu a obří deficity státního rozpočtu.

Lü Xiang, pracovník Čínské akademie sociálních věd, se pozastavil nad tím, že nový strategický koncept NATO sice obsahuje silně nepřátelský postoj k Rusku a Číně, ale ani slovem se nezmiňuje o tom, co bude s Evropou, pokud na Ukrajině vojensky zvítězí Rusko.

„Každý alespoň trochu strategicky uvažující člověk, musí dojít k závěru, že Putin a Ruská federace musejí prohrát, protože kdyby vyhráli, tak se Čína bude cítit povzbuzena tím, že agrese Putinovi vyšla, a vrhne své ozbrojené síly proti Tchaj-wanu s následky nedozírnými pro celý svět. Konflikt na Ukrajině asi skončí příměřím po vytlačení ruské armády do pozic před začátkem letošní invaze. Za jak dlouho, je otázka,“ konstatoval spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík.

Global Times:
Zdá se, že Washington chce postupně vyvolat „taiwanskou krizi“ a přesvědčit evropské členy NATO, aby se podílely na hájení amerických zájmů v asijskopacifické oblasti.