PONDĚLNÍ GLOSY 11.07.2022

Miroslava Macka
Slova premiéra Fialy k zapamatování:
„Evropa vyjde z této krize silnější, bezpečnější a odolnější.“

Podle právního předpisu Evropské komise mají mít chovatelé povinnost registrovat na úřadě všechna svá zvířata. Týkat se to má například i jednotlivých slepic na dvorcích. České ministerstvo zemědělství doufá, že bude moct chovy do 500 například slepic z povinnosti evidence vyjmout.
Vesmír a progresivní blbost euroúředníků jsou nekonečné…

Ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová nastínila tři pravděpodobné scénáře vývoje na Ukrajině. Buď vyhrají Rusové, nebo Ukrajinci anebo střet skončí dlouhodobým patem.

Robert Habeck, německý ministr hospodářství a ochrany klimatu, veřejně požádal kanadskou vládu, aby vrátila Rusku turbínu, na kterou se vztahují sankce proti Rusku a která je rozhodující pro tok plynu do Evropy. Ve čtvrtek to sdělila televize RTL.
„Budu první, kdo bude bojovat za další silný balíček sankcí Evropské unie, avšak účinné sankce znamenají, že to musí bolet a poškodit Rusko a Putina více než naši ekonomiku,“ řekl Habeck.
Raději bez komentáře.

Kanada udělí výjimku ze sankcí, aby mohla vrátit do Německa opravené ruské turbíny pro plynovod Nord Stream 1. Uvedl to dnes kanadský ministr přírodních zdrojů. Kanada rovněž rozšíří sankce na ruský energetický sektor, zahrne do nich i průmyslovou výrobu, napsala agentura Reuters.
Siemens Energy Canada však zprávy o tom, že bude muset obejít sankce proti Rusku, prozatím odmítá. „Nadále se držíme sankcí,“ uvedla zástupkyně společnosti pro CBC News. Řekla, že Siemens očekává, že se záležitost bude řešit prostřednictvím formální výjimky ze sankcí, odůvodněné humanitárními důvody a energetickými potřebami Německa.
Prostě typický zásadový postoj „Deutschland, Deutschlad über alles“…

Německá energetická společnost Uniper, která je největším odběratelem ruského plynu v Německu, požádala vládu v Berlíně o pomoc. Společnost, která se dostala do potíží kvůli nedostatku plynu a jeho prudce rostoucím cenám, navrhuje kapitálová opatření, aby vláda mohla do podniku vstoupit.
Uniper chce také přenášet cenovou zátěž plně na zákazníky. Cílem je zastavit kumulaci ztrát a zajistit firmě likviditu.

První místopředesda Evropské komise Frans Timmermans, velký strůjce zelené Evropy a elektromobilismu v rozhovoru s listem Guardian pronesl, že v zimě kvůli vysokým cenám energií hrozí výrazné občanské nepokoje a Evropa by se tak raději měla dočasně vrátit k tradičním fosilním palivům.
Tak tomu nerozumím. Copak drtivá většina občanů Evropy neupřednostňuje Green Deal za každou cenu, stejně jako on? To není schopen sebrat v sobě kus odvahy a jít si to s tou případnou hrstkou křiklounů určitě placených Putinem, vyříkat z očí do očí?

Václav Klaus:
Předseda vlády nedávno neuvěřitelně sebevědomě řekl, cituji, „vláda aktivně bojuje proti inflaci a růstu cen“. Nebojuje. Vláda může bojovat proti inflaci jen a jedině snižováním inflační nerovnováhy, snižováním převahy poptávky nad nabídkou, snižováním nadbytku množství peněz v ekonomice. To by ale nesměla pokračovat v obřích covidových deficitech Babišovy vlády a – jak nám koncem minulého týdne prozradil ministr financí Stanjura – neplánovat nezmenšené, tedy obrovské deficity státního rozpočtu až do roku 2025. Těmito svými deficity vláda proti inflaci nebojuje, nýbrž ji zesiluje a prodlužuje.

Lucie Bauerová na facebooku:
Já nevím, jak to máte kolem sebe vy, ale ono nikomu vůbec nedochází, co se skutečně děje. Koukala jsem na všechny Xaverovo rozhovory s energetiky, pak je poslouchala i na jiných kanálech a všichni jsou v klidu, parkoviště u nákupáku plný, na instáči beach selfíčka s drinkem v ruce, honorace kalí ve Varech, v Brně včera už asi po pátý město zaplatilo plošinu, aby sundali ze sochy českou vlajku, kterou tam dali sami lidi ze žebříku a znovu tam narvali tu ukrajinskou, řeší se aplikace na šukání, manželství pro všechny, minulý týden jsem četla dokonce o ženě, která si vzala hadrovýho panáka a rodina jim dokonce přišla na svatbu a babičky asi i brečely z jejich miminka, který maminka ušila. No, tvl, co se to děje, já mám pocit, že jsem usnula a před pár měsíci jsem se probudila na jiný planetě, protože takhle rychle se přece nemůže změnit skoro celej svět a válka na UA, Putin nebo Babiš rozhodně nemohli ovlivnit normální myšlení lidí. Nebo už jsme zdegenerovaný dlouho, jen to předtím nebylo tak vidět? Bože, já chci asi někam do pralesa…