PÁTEČNÍ GLOSY 22.07.2022

Miroslava Macka
Existují rýpalové, kterým se na fialové (modrá se zelenou) vládě pořád něco nelíbí a neustále omílají „inflace“, „energie“, „plyn“ a podobné pomíjivé věci, namísto aby vládu pochválili za prosazení věcí skutečně důležitých.
Vláda například odhlasovala, že v souladu s předpisy EU budou u nás zakázány výroba a prodej jednorázových plastových příborů, talířů a brček.
Přitom si neuvědomují, jak důležité to je zvláště v dnešní době, kdy by někteří nezodpovědní občané mohli začít těmito použitými výrobky topit.

Rusové prý překvapili (doufám, že přeplácené experty všeho druhu) tím, že pustili do plynovodu Nord Stream 1 plyn.
Dodávám:
Za těch pár dnů ovšem dokonale poznali „who is who“, koho si do budoucna pranic nemusejí všímat, komu se naopak více věnovat a jaké rozšiřující se trhliny vznikají na Západě. Pokud by byli zlomyslní, navrhnou českého premiéra Fialu na nejvyšší ruské státní vyznamenání.


Americký prezident Joe Biden ve středu během projevu o globálním oteplování v Massachusetts prohlásil, že má rakovinu. Že trpí touto vážnou nemocí, dal do souvislosti s emisemi z ropných rafinerií v blízkosti svého domu z dětství v Claymontu v Delaware.
Raději bez komentáře.

Západní letadla by mohla brzy zamířit na Ukrajinu, řekl na bezpečnostním fóru v Aspenu náčelník štábu amerického letectva, generál Charles Brown. Jednalo by se buď o letadla vyrobená v USA, nebo v jiných západních zemích.
Tolik zpráva.
Dodávám:
Jasně, přeškolení zbývajících ukrajinských pilotů na tyto stroje je otázkou hodin, dnů nebo týdnů? Takže proxy válka USA s Ruskem bude pokračovat ještě léta skutečně až do posledního Ukrajince?

Německo by mělo být prostředníkem v mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou, domnívá se saský premiér Michael Kretschmer z CDU. Chce přesvědčit Ukrajinu, že je třeba „zmrazit“ válku.
„Pro Ukrajinu bude hořké, pokud k takovým rozhovorům dojde, ale neznamená to, že se vzdá nebo že se vzdá svého území,“ řekl Kretschmer.
Roli prostředníka mezi Kyjevem a Moskvou má podle saského premiéra hrát díky své velikosti a historii právě Německo s dalšími zeměmi – Francií a USA.
Zdůvodňuje to nutností získat čas k investicím do vlastní obrany a zajištění energetické bezpečnosti. V opačném případě podle něj hrozí v Německu sociální nepokoje, ekonomické škody a ztráta konkurenceschopnosti. Ruská ropa a plyn budou potřeba nejméně dalších pět let.
Politik za své výroky schytal ostrou kritiku.
Tolik zpráva. Dodávám:
Pokud dobře čtu, pak navrhuje „zmrazení“ konfliktu, tedy zastavení palby a nezabírání dalších území Ruskem a poté pět let pracovat na odpoutání se od ruské ropy a plynu a zbrojit. A co dál? Mezitím vyzbrojit Ukrajinu? Ponechat celou tu dobu protiruské sankce? A to nemluvím o tom, že takové řešení jde zcela proti zájmům USA a samozřejmě též Ruska. Svatá prostoto!

Čína si půjčováním peněz podmaňuje svět. Z dlužníků dělá své provincie.
Tolik titulek článku na seznam.zprávy.cz. Teprve ke konci článku se však dočtete, že Čína vlastní jen 10% tamního zahraničního dluhu, stejně jako Japonsko (10%) nebo Světová banka (9%).
Ach jo.

Ekonomická prosperita Západu je ohrožena neustálým rozšiřováním sankcí proti Rusku, napsal francouzský bankéř Philippe Willen včera v listu Le Figaro.
Zdůraznil, že politici a eurokrati pominuli nezbytnost konzultovat s odborníky na trh a podnikateli hrozné důsledky, které mají tyto sankce na evropskou ekonomiku.
Finančník dále poznamenal, že Moskva vždy byla a zůstává klíčovým dodavatelem energií a následkem krize ekonomických vztahů s Ruskou federací došlo k nevídanému zvýšení cen paliv a návaznému zvýšení výdajů domácností.
Mezitím Evropská Centrální Banka trvá na tom, že tato situace vznikla nedostatečně striktní monetární a rozpočtovou politikou, Villein však tvrdí, že takové prohlášení nemá nic společného s reálnou situací.
Vzhledem k současné situaci bankéř vyjádřil naději, že voliči a podnikatelé dokáží zadržet politiky svých zemí dříve, než nebude pro ekonomiku evropských zemí cety zpět.

Jan Keller:
K nevratným změnám může dojít v případě, že se premiér Fiala zhroutí pod tlakem Guy Verhofstadta, německého kancléře Scholze a jim podobných a stane se loutkou při odstraňování práva veta členských států v Evropské radě. V tom případě už vlastně ani žádné další volby pořádat nemusíme, protože se o nás bude s definitivní platností už úplně ve všem rozhodovat jinde. Máme k tomu dobře nakročeno.

Guy Mettan, švýcarský politik a žurnalista:
Problém Ukrajiny spočívá v tom, že její prezident dobrovolně či nedobrovolně přenechal moc extremistům uvnitř země a armádě NATO navenek, aby si mohl dopřát potěšení z toho, že ho uctívají davy lidí po celém světě.

Historická zkušenost:
Blížící se krach se pozná podle toho, že se pořádají hony na „zrádce“, na které se svedou dosavadní neúspěchy a spoléhá se na „zázračné zbraně“.

A na závěr něco konspirace:
Kdokoli stále věří, že vysoce postavení politici reálně ovládají národní a mezinárodní záležitosti, a že jejich nahrazení jinými může vyřešit ekonomické nebo politické problémy, neví nic o tom, kdo skutečně vládne světu.
Peníze, síla financí ovládá svět, a to již od počátku průmyslové éry. Skupina lidí, která ovládá banky, finanční instituce a velké korporace.
Mnozí znají World Economic Forum, kde se schází mnoho z nich, ale existuje ještě jedna organizace, méně známá, ale mnohem vlivnější, o které byste měli vědět: Council for Inclusive Capitalism“. Jde o skupinu globálních lídrů, kteří sami sebe nazývají „The Guardians“ - „Strážci“ („Ochránci“).
Mezi jeho členy patří:
Mastercard, Allianz, Dupond, British Petroleum, Bank of America,Johnson & Johnson, Visa, Rockefeller Foundasion, Ford Foundation a mnoho a mnoho dalších společností z celého světa, vždy jde ale o společnosti, které jsou nějak propojeny s politickými lídry.
Páteční glosa Václava Klause:


Největším zážitkem třetího červencového čtvrtka byl kromě horka a sucha článek Vladimíra Špidly v Právu a oznámení velkého Maria (Draghiho), že dává demisi, čímž rozkolísal velmi křehkou italskou politickou scénu. Chtěl to, nebo nechtěl?

Špidla je prostě Špidlou. Na závěr sice sám zavtipkuje tím, že připomene svůj slavný výrok „zdroje jsou“, ale to, že se odvažuje tohoto výroku i stále držet, je výraz naprostého míjení se s realitou. Říká-li, že „vláda nemusí šetřit ani na lidech, ani na investicích“, pak snad – ostatně jako socialisté vždycky – žije na jiné galaxii. Říkám záměrně galaxii, ne planetě. Planety jsou docela blízko.

Tentokrát jsou peníze, vlastně zdroje, ne u nás, ale v EU. Proto by si naše vláda měla říci „o další peníze z unijního Fondu obnovy“. Špidla neví, že Evropská unie, resp. Evropská komise žádné peníze nemá, že si je musí vypůjčit a že toto vypůjčování bude dalším zdrojem inflace v celé Evropě. Vypůjčovat si prý máme, protože „reálnou hodnotu půjčky nám současná inflace pomáhá rovnou i splácet“. To je úžasné socanské uvažování. To je výzva k roztáčení velmi riskantních inflačních spirál. Špidla ví, že „lidi drtí současná inflace“, on ji však chce dále zvětšovat. A nedodává, že naším největším roztáčečem inflace byla v minulé vládě jeho stranická kolegyně Maláčová. Dodat by to měl, když je takový starostlivý.

Zmínil jsem i hlavního roztáčeče inflace v Evropě a v eurozóně Maria Draghiho, dnešního stále ještě italského premiéra, bývalého guvernéra Evropské centrální banky a předtím bankéře v Goldman Sachs. Ten před deseti lety proslul prohlášením, že jeho „Evropská centrální banka udělá všechno, co bude nezbytné, aby zachránila euro“, ať to stojí, co to stojí. (Dnešní guvernérka Lagardeová v těchto postojích více než důstojně pokračuje.)

Draghiho měnová politika – nulové nebo dokonce záporné úrokové sazby a rozsáhlý nákup státních dluhopisů – způsobila dnešní inflaci, v eurozóně i u nás. Italové si z něj přesto udělali premiéra, takového nestranického, úředníka. Teď jim, nejzadluženější zemi Evropy po Řecku, dal políček. Nebyla-li jeho demise z osobních či zdravotních důvodů, pak tím řekl, že už u toho „italského hospodaření“ být nechce. Jsem zvědav, jak to Itálie vyřeší. Navíc tam mají sucho a v řece Pád mizí voda. Máme se na co těšit.