PÁTEČNÍ GLOSY 29.07.2022

Miroslava Macka
Titulek seznamzprávy.cz a realita:
Orbána ve Vídni vypískali.
Na 50 až 60 lidí ve čtvrtek dopoledne vypískalo ve Vídni na červeném koberci maďarského premiéra. Před rakouským kancléřstvím na Viktora Orbána čekaly „Babičky proti pravici“ (Omas gegen Rechts), tedy hnutí rakouských seniorek, které protestují proti populismu a extremismu.
Samozřejmě ho čekala též čestná stráž, kancléř a další činitelé a přihlížející, jenže ti nepískali, takže nejsou důležití.

Polsko slíbilo, že bude ukrajinské obilí rychle přepravovat přes své území do Hamburku a dalších přístavů. To se mu však daří jen s velkými obtížemi, a navíc asi třetina končí nelegálně v polských sýpkách.
Existují věrohodné informace od zemědělců, rolnických organizací a poslanců v jihovýchodním Polsku, že toto obilí nelegálně nakupují velké polské společnosti, které ho „načerno“ dodávají velkým chovatelům zvěře, prasat a výrobcům krmných směsí za ceny nižší, než činí náklady na obilí vyrobené v Polsku.
Za cenu nižší než tisíc zlotých (méně než 5,1 tisíce Kč) za tunu nakupují načerno i polská výkupní střediska na jihu země. Přitom obilí od polských zemědělců, kteří ho donedávna prodávali za dva tisíce zlotých, nikdo nechce. Když ho přivezou do výkupny, čekají na ně beznadějně zamčená vrata a za nimi sila plná nelegálně získaného ukrajinského obilí.
Tak to holt chodí, když narazí ideologie na tržní zákonitosti…

USA požádaly Rusko o telefonický rozhovor mezi americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, oznámil včera mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price.
Nějak se nemohu zbavit dojmu, že to úzce souvisí s následující glosou, byť se má údajně jednat o výměně zadržených amerických žoldnéřů na Ukrajině.

Včerejší „upřímný a hluboký“, více než dvouhodinový telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Bidenem a čínským prezidentem Si Ting - Phingem, komentovaly obě strany následovně:
„Kdo si zahrává s ohněm, může se jedině spálit,” řekl podle čínských médií Si Bidenovi. Vyzval USA, aby ctily princip jedné Číny, podle kterého Tchaj-wan patří do sféry vlivu Pekingu.
Večerní prohlášení Bílého domu k více než dvouhodinovému hovoru zmiňuje i boj proti klimatické změně a „zdravotnickou bezpečnost”, ovšem bez jakýchkoli podrobností.
Jak zněl ten starý vtip z doby komunismu? Pokud stojí ve společném komuniké, že „státníci setrvali v delším přátelském rozhovoru“, znamená to, že se zatím nestřílelo…

Slova vedoucího Programu bezpečnostních strategií bezpečnostního centra Evropské hodnoty Martina Svárovského k zapamatování:
Ta válka podle mě skončí plným osvobozením ukrajinského území.

Desítky bývalých republikánů a demokratů oznámily, že založily novou celostátní politickou stranu, napsala agentura Reuters. Cílem tohoto politického uskupení má být oslovení milionů voličů, kteří jsou podle jeho představitelů znepokojeni nefunkčním systémem dvou stran ve Spojených státech. Cílem uskupení má být "oživení spravedlivé, prosperující ekonomiky" a "dát Američanům větší možnost volby, větší důvěru ve fungující vládu a větší vliv na naši budoucnost". Strana, která se prezentuje jako centristická, zatím neuvedla nic bližšího ohledně své politiky.
Zvláště závěr té zprávy je neuvěřitelný! Zatím neuvedla nic bližšího ohledně své politiky! Takže zřejmě nová strana módního trendu: bezzásadová, založená na PR. Ostatně, chce být centristická, starý politický bonmot ovšem správně praví, že kdo o sobě tvrdí, že není ani pravičák, ani levičák, je levičák.

A tak tu máme opět squadru skvěle placených a vážených analytiků a jejich střet s realitou:
Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok překvapivě klesla o 0,9 procenta. Ve své předběžné zprávě to ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo obchodu. Největší ekonomika světa vykázala pokles již druhé čtvrtletí za sebou, v prvním kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 1,6 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že ekonomika za druhé čtvrtletí vykáže růst. V průměru jej odhadovali na 0,5 procenta.
Na druhé straně si přečtěte vyjádření ministryně financí a dalších expertů Bílého domu, to Vás uklidní, že v podstatě o žádnou recesi nejde, jen o „technickou recesi“, při níž je ekonomika ve skvělé kondici. Ty články si najděte, stojí vzhledem k míře demagogické noviřeči za to.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč potvrdil, že ukrajinskou strategií je izolovat ruské invazní síly na západním břehu Dněpru. "Ukrajinské ozbrojené síly je nejprve nechají bez muničních skladů, pohonných hmot, komunikací a velení a poté vyčistí zbytky sil."
Rusové nyní podle něj mají tři možnosti - ustoupit, vzdát se nebo být zničeni.
"Okupanti by se měli učit, jak přeplavat Dněpr. Nebo by měli Cherson opustit, dokud ještě můžou. Třetí varování už nemusí přijít," uvedl podle The Guardian další ukrajinský prezidentský poradce Mychajlo Podoljak.

Záhada zamčeného pokoje"Záhada zamčeného pokoje" aneb tucet detektivních povídek na více než 400 stranách = skvělé a zábavné letní čtení! Neváhejte!