ÚTERNÍ GLOSY 16.08.2022

Miroslava Macka
Ceny elektřiny v Evropě se vyšplhaly na další rekord, podle analytiků je to zejména reakce na pokračující zdražování zemního plynu. Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v Německu se dnes na evropské energetické burze European Energy Exchange (EEX) zvýšila o více než tři procenta na 475 eur (11 600 Kč) za megawatthodinu (MWh). Za poslední dva měsíce se zhruba zdvojnásobila a je téměř šestkrát vyšší než před rokem, uvedla agentura Bloomberg.
Dodávám:
Tato zpráva, kdybychom konečně opustili nákup naší levné elektřiny přes burzu, prodávali na ní draho jen přebytky a našim občanům prodávali českou elektřinu za české ceny, by byla velice pozitivní. Vláda bohužel stále dlí hlavou v eurounijní řiti…

Loď Razoni, která se na začátku srpna jako vůbec první vydala z Oděsy s nákladem kukuřice, zmizela ve východní části Středozemního moře. Náklad byl podle ukrajinských úřadů několikrát přeprodán a už tři dny se neví, kde teď plavidlo je. Informovala o tom v pondělí s odvoláním na ukrajinskou ambasádu v Libanonu agentura AP.
Dodávám:
Myslím, že hlavně ten trojnásobný přeprodej zachrání svět a hlavně Afriku od hladomoru…

Osmdesát procent Rakušanů podporuje rakouskou neutralitu a setrvání mimo NATO. Stejně tak drtivá většina hlavních politických sil v zemi.
A tak mne napadá, kdyby se u nás udělal průzkum veřejného mínění, zda nechceme jít cestou Rakouska, kolik procent občanů by bylo pro?
Jenže já stále zapomínám, že jsme ve válce a Rakousko ne…