ČTVRTEČNÍ GLOSY 18.08.2022

Miroslava Macka
Podle odhadů Mezinárodní energetické agentury (IEA) výrobci elektřiny na rozdílu mezi náklady a burzovní cenou jen letos vydělají 200 miliard eur.
Protože si to necháme líbit, dodávám.

Závod Slovalco v Žiaru nad Hronom definitivně zastaví výrobu hliníku. Ve středu to oznámilo vedení společnosti. Rozhodnutí je reakcí na vysoké ceny elektřiny a nedostatečné kompenzace ze strany státu. Zastavení výroby se dotkne 300 zaměstnanců závodu a tisícovky externích zaměstnanců,“ uvedl generální ředitel Slovalco Milan Veselý. Připomněl dále, že Slovalco je klíčovým dodavatelem nejen pro slovenské, ale i pro evropské společnosti.
„Zastavením výroby bude Evropa nucena dovážet hliník ze zemí, jako je Čína nebo Rusko,” dodal.
Odhaduje se, že od loňského roku evropské hutě snížily výrobu hliníku o 800 000 až 900 000 tun ročně, poznamenala agentura Reuters. Analytici uvádějí, že během nadcházející zimy by se mohla výroba snížit o dalších 750 000 tun, což by znamenalo ještě větší nedostatek kovu a vyšší ceny pro evropské spotřebitele v dopravě, obalovém a stavebním průmyslu.
Tolik zpráva. Jak píši již celé měsíce, tuhle proxy válku USA s Ruskem do posledního Ukrajince zaplatí převážně Evropa, v níž se občané nechali zblbnout svými politiky, že jejich největším nepřítelem je Rusko, které by je jinak pohltilo.
Obávám se, že prozření nastane až tehdy, kdy budeme rýt čumáky v zemi.

Kandidát do senátu, právník a bývalý diplomat Petr Vacek:
Politici se nesnaží přispívat ke zmírnění konfliktu na Ukrajině. Musí se rozhodnout, zda jsou jí bližší zájmy této země, zájmy jiných států nebo ideologickými snílky stanovené globální cíle.

Se sužujícími bolestmi hlavy se elitní rakouská bobistka Katrin Beierlová vypravila z dovolené v Peru zpět domů, kde jí lékaři sdělili, že prodělala mozkovou mrtvici, po které téměř oslepla na levé oko.
Tolik smutná zpráva. Doufám jen, že ji nenávistní antivaxeři nezačnou dávat do souvislosti s očkováním proti covidu.