PONDĚLNÍ GLOSY 29.08.2022

Miroslava Macka
Dnes je tomu třicet let, co expremiéři Václav Klaus a Vladimír Mečiar rozhodli o rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky v brněnské vile Tugendhat.
Je neuvěřitelné, jak bez povšimnutí prošel před pár dny zcela lživý titulek. Byl jsem osobně u toho a mohu tedy prohlásit, že v brněnské vile Tugenhat se o rozdělení České a Slovenské Federativní republiky nerozhodlo. Byla to jen první schůzka z mnoha jednání, které nakonec vyústily v bratislavském hotelu Borik v dohodu o rozdělení státu.

Pražané platí po přepočtu dle parity kupní síly měny za elektřinu nejvyšší cenu v celé Evropě. Index zahrnuje nejen země EU, ale také státy jako Švýcarsko, Norsko, nebo dokonce Rusko. Česko přitom patří k největším vývozcům elektřiny, a to dokonce ve světovém měřítku. V prvním pololetí letošního roku Česko vyvezlo o pět milionů megawatthodin elektřiny více, než kolik dovezlo.
Zatracený Putin! Jak se mu podařilo dosadit do Strakovky tuhle vládu?

Věty k zamyšlení:
O výsledku rusko - ukrajinského konfliktu se nerozhodne na bitevním poli někde na Donbase. Největší zbraně v této válce nejsou ani ruské Uragany ani americké HIMARSy. Největšími zbraněmi jsou trubky, které vedou z Ruska do Evropy, turbíny, u kterých se fotí německý kancléř a k tomu terminály, tankery, diplomatické styky mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, Čínou a celou řadou dalších zemí.

Jen pro osvěžení paměti:
Rusko podle agentury AP zablokovalo schválení závěrečného dokumentu konference států, které jsou signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). Závěrečné prohlášení musí být schváleno delegacemi všech 191 zúčastněných zemí. Za posledních 27 let, během nichž se uskutečnilo celkem pět jednání, byl závěrečný dokument přijat pouze dvakrát.
A nyní ruku na srdce: Věděli jste to? Ovlivnilo to nějak váš život?

Fox News, bez komentáře:
Čína se pokouší rozšířit svoji přítomnost a vliv v Pacifiku a premiér Šalomounových ostrovů Manasseh Sogavare znepokojil sousedy a Spojené státy poté, co podepsal bezpečnostní smlouvu s Čínou.
Smlouva zesílila obavy, že by zde mohla vzniknout čínská námořní základna, pouze 2000 kilometrů od australského severovýchodního pobřeží. Čínská vojenská přítomnost na Šalomounových ostrovech by byla nejen na prahu Austrálie a Nového Zélandu, ale též v blízkosti ostrova Guam s velkými americkými vojenskými základnami.

Abychom nežili zásluhou mediální selekce v sebeuspokojení:
Čínský automobilový průmysl je již od roku 2008 největší na světě a od roku 2009 je produkce automobilů v Číně větší, než produkce EU, USA a Japonska dohromady.

Facebook na popud FBI potlačoval před americkými prezidentskými volbami příspěvky o kauze prezidentova syna Huntera Bidena a twitter takové projevy rovnou mazal. Whistlebloweři z řad federálních policistů předtím obvinili své nadřízené ze sabotáže. Záměrně se prý snažili zpomalovat vyšetřování případu, aby nepoškodili Bidenovu volební kampaň.
Většina mainstreamových médií zprvu tato odhalení zcela ignorovala nebo zpochybňovala autenticitu získaných materiálů, někteří Bidenovi zastánci dokonce celý skandál označovali za cílenou dezinformační operaci ruských tajných služeb novináři, kteří se kauze věnovali, pak byli liberálním tiskem osočování z šíření konspiračních teorií.
Objevily se též výpovědi několika whistleblowerů z řad příslušníků FBI, kteří říkají, že jim jejich nadřízení dlouho bránili ve vyšetřování případu, aby prý nedošlo k ovlivnění prezidentských voleb. Podle tvrzení těchto oznamovatelů se vedoucí federální činitelé aktivně snažili vyšetřování brzdit a sabotovat.
Vítejte v demokracii v době sociálních sítí!

Největší japonská elektrárenská firma JERA podepsala dlouhodobý kontrakt s novým ruským operátorem projektu Sachalin - 2 na dodávku LNG.

Ekonom Lukáš Kovanda:
Když Německo nebude mít levný ruský plyn, nebude mít ani své obrovské vývozní zisky. A když je nebude mít, nebude z čeho zachraňovat Itálii před bankrotem. A když Itálie zbankrotuje, euro končí.
Takže horliví zastánci eura by teď vlastně měli být pro spuštění Nord Streamu 2.

Vox populi:
V Bulharsku nezmrznou. Stačilo vyměnit vládu.