PONDĚLNÍ GLOSY 5.09.2022

Miroslava Macka
Předseda vlády v sobotu zavítal v rámci předvolební kampaně do Brandýsa nad Labem, následně si prošel Klecany a navštívil tamní kulturní dům. A dobře strávený čas završil leteckým dnem v Odolena Vodě a v Líbeznicích. „Velmi příjemně strávená sobota,“ pochvaloval si předseda vlády.
Na Václavském náměstí mezitím 70.000 lidí, které podle jeho slov svolaly síly hlásící se k proruské orientaci, mající blízko k extrémním pozicím a jsoucí proti zájmům České republiky.
Demonstrace bohorovné arogance neschopného předsedy mizerné vlády v přímém přenosu…

David Neff na Seznamu.cz:
Sedmdesát tisíc lidí se sešlo v centru Prahy, aby vyjádřili nespokojenost se současnou českou vládou. Demonstrace spojila komunisty, antivaxery i krajní pravici.
Raději bez komentáře, dodávám. Vlastně ne, je třeba Davidu Neffovi poděkovat, že svým komentářem rozšíří účastníky příští demonstrace o nespokojence s devótními nálepkujícími novináři.

Dopravní letadlo ruských aerolinek přivezlo ve čtvrtek do Brna další zásilku jaderného paliva pro elektrárnu Temelín. Informace o dodávkách jsou z bezpečnostních důvodů neveřejné, zásilky ale budou zřejmě z Ruska létat ještě několik let.
Neměla by vláda v rámci pomoci Ukrajině okamžitě zastavit tyto dodávky, které napomáhají financovat Putinovu agresi? Vždyť by následky přece lehce vyřešil další svetr.
To neskutečné pokrytectví!

Ukrajinská tenistka Marta Kosťuková odmítla podat po utkání 2. kola US Open ruku Bělorusce Viktorii Azarenkové kvůli tomu, že se její země podílí na ruské invazi na Ukrajinu.
Politizace sportu signalizuje bohužel politizaci všeho. Není nejvyšší čas pokládat nesportovní chování za faul?
To by Kosťuková nepodala ruku například Kodešovi, reprezentujícímu český komunistický stát? Vždyť je to na zvracení…

Politika EU vůči Ukrajině je hloupá a škodí nám, říká chorvatský prezident Zoran Milanovič.
„Tato hloupá politika EU není v zájmu Chorvatska od prvního dne. Necháváme se tlačit těmi, kdo jsou hlasitější než my, jdeme hlava nehlava do něčeho, nad čím nemáme kontrolu. Na konci se bude každý stát starat sám o sebe. Za to ručím.“
Již před zahájením ruské invaze Milanović vyzýval Západ k dohodě s Ruskem a Ukrajinu označil za „rukojmí Spojených států a Británie“ a „jednu z nezkorumpovanějších zemí světa“. Učinil tak v rozporu s politikou vlády premiéra Andreje Plenkoviče, která Ukrajinu i společnou evropskou reakci na ruskou invazi podporuje.

John Kirby, bezpečnostní mluvčí Bílého domu:
„Toto není válka s USA, není to válka s NATO. Putin se rozhodl zahájit válku s Ukrajinou a Ukrajinci. A bohužel nic z toho, co dnes vidíme, nám nedává naději, že je připraven tuto válku, zabíjení mírumilovných Ukrajinců, ukončit.“
Na prohlášení ruských představitelů, že Západ dodávkami zbraní Ukrajině konflikt pouze prodlužuje, Kirby uvedl: „Západ se chystá konflikt ukončit. Tento konflikt prodlužuje pouze Putinova touha v něm pokračovat.“

Novinová zpráva:
Mimochodem ofenzíva probíhala i na sociálních sítích, kde se objevilo zřejmě zinscenované video s údajným odvedencem z Ruskem obsazeného Doněcku, který si stěžuje na těžkou ukrajinskou palbu ze všech možných zbraní.
Tak tomu říkám důvěryhodná informace! Copak ti naši novináři nevědí, že takto dělají Ukrajině medvědí službu?

Podle průzkumu britské společnosti YouGov a The Economist věří kol 43% Američanů, že v příštích 10 letech je v USA pravděpodobná občanská válka.
Mezi demokraty je to 40% dotázaných, mezi republikány 54%.
Britský list The Guardian píše, že jiné výzkumy přinášejí podobné výsledky.
Většina expertů je přesvědčena, že by nešlo o plnohodnotný vojenský konflikt podobný občanské válce v letech 1861 - 65, ale o nevybíravý politický konflikt s explicitním násilím.
Dodávám:
Zhoršující situace je zřejmá i z evropského povzdálí, ostatně již drahnou dobu tvrdím, že dnešní USA by se měly spíše nazývat Rozpojené státy.