PÁTEČNÍ GLOSY 16.09.2022

Miroslava Macka
Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí spolupracoval s ruskou Službou vnější rozvědky (SVR) a vynášel jí tajné informace, napsal ve čtvrtek web Deníku N s odkazem na premiéra Petra Fialu (ODS), ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) i Bezpečnostní informační službu (BIS). Ta pracovníka odhalila a roky sledovala. Lipavský Novinkám potvrdil, že dotyčný člověk už na ministerstvu nepracuje.
Dodávám:
Když jej BIS roky sledovala, určitě májí tlustou knihu toho, co prozrazoval. Ta by stála za vydání, protože by to určitě byl velice úspěšný humoristický román ze současné české historie.

Evropský parlament odhlasoval, že Maďarsko již nelze považovat za plnohodnotnou demokracii.
Teď jsou na řadě Maďaři, kteří by si měli odhlasovat, že Evropský parlament je většinově rudozelený blbinec.
Hlasování jako hlasování…

Nelze neslyšet vítězné fanfáry ukrajinského prezidenta a jeho západních podporovatelů, že Rusko je v defenzivě, obraz války se otočil a oslabené a neschopné Rusko nakonec před moderními západními zbraněmi a morální převahou Ukrajinců kapituluje.
Byl bych s těmito úvahami velice opatrný. Výsledkem současné situace podle mého názoru nebude ruská kapitulace, ale eskalace, s důrazem útoků na životně důležitou infrastrukturu Ukrajiny. Také hůře pro nás.

Obchodní obrat mezi Ruskem a Japonskem se dle japonských zdrojů v srpnu zvýšil o 31% ve srovnání se stejným obdobím v roce 2021. Například dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) se v srpnu zvýšil o 211% ve srovnání s loňským rokem a v cenovém vyjádření o 386%.