SOBOTNÍ GLOSY 24.09.2022

Miroslava Macka
Tucker Carlson, moderátor a politický komentátor americké televizní stanice Fox News v živém vysílání:

Tento víkend to bude sedm měsíců, co začala válka na Ukrajině, která stále pokračuje, ale už se o ní tolik nemluví. Ten den, kdy válka začala, 24. února, byly zřejmé dvě věci.
První, že ukrajinská armáda nemůže v žádném případě vojensky zvítězit nad Ruskem, a to z jednoho prostého důvodu. Rusko je příliš velké. Ukrajina příliš malá. Ruská armáda je mnohokrát větší než ukrajinská, a samozřejmě má navíc jaderné zbraně. Rusko je největší země na světě. Má relativně silnou ekonomiku a 145 milionů lidí. Ukrajina 40 milionů a je to nejchudší země v Evropě. Její roční příjem na osobu je mnohem menší, než albánský.
Podíváte-li se na základní údaje ve Wikipedii, je zcela zřejmé, že pokud chce zůstat suverénní zemí, což jí samozřejmě přejeme, musí nějakým způsobem ošetřit své vztahy s Ruskem. Střelba to není. To není morální soud. Můžete dát Ukrajině tolik zbraní, kolik chce, ale tento fakt neobejdete.
Druhá věc byla zřejmá ihned, totiž že tato válka bude velice destruktivní, a také je. A nejde jen o ostřelování Ukrajiny. Jde o celou západní ekonomiku, včetně té naší. Ruská energie zásobovala Evropu. Německá recese, a to velice zlá, se zde v nadcházejících měsících rozšíří. Čím déle tato válka potrvá, tím více každý z nás nevyhnutelně zchudne, pravděpodobně mimo Vladimíra Putina.
Rozbíjíme něco, co se velice obtížně znovu dává dohromady. A opět to bylo zřejmé již první den války. Ale tehdy jste to nesměli říkat. Každý, kdo to řekl, byl označen za ruského špiona. Ale bylo to dozajista tak a Ukrajinci tomu jistě takto rozuměli. V dubnu, jak napsal časopis Foreign Policy, se vládní vyjednavači Ruska a Ukrajiny tajně sešli, aby dojednali rámec dohody a její náplň, která by vedla k ukončení války.
Rámec dohody byl jasný:: Rusko stáhne své jednotky z Ukrajiny, Ukrajina slíbí nepřipojit se k NATO, takže obě strany dosáhnou svého, což mohlo jednoduše a efektivně zapracovat.
Ale Bidenova administrativa takovou dohodu tvrdě odmítla. Bidenovi poradci nechtěli, aby Rusové odešli z Ukrajiny. Že to chtějí, nám řekli v televizi, ale nechtěli to. Bidenovi poradci chtěli válku, která by změnila režim v Rusku, pravděpodobně jako pomstu za to, že byl zvolen Donald Trump, neboť věřili, že za to může Putin, a tak si přáli bojovat do posledního Ukrajince.
9. dubna letošního roku Bílý dům učinil toto nešťastné rozhodnutí, poté britský premiér Boris Johnson předal, podle ukrajinských medií, Kyjevu dva vzkazy. První, že Putin je válečný zločinec, na kterého platí síla a se kterým se nevyjednává, a druhý, že pokud by Ukrajina přesto byla nachystána podepsat nějakou dohodu a garance, Západ je nepřijme.
Jinými slovy, komu záleží na tom, co si přeje Ukrajina. Amerika a Velká Británie si přály totální válku s Ruskem a Ukrajinci, chyceni mezi dvěma mlýnskými kameny, neměli jinou šanci, než souhlasit. Takže druhého dne jednání skončilo. V tu dobu se o tom nemluvilo, ale šlo o klíčový okamžik války na Ukrajině. Byl to ten okamžik, kdy se cíl vrátit Ukrajinu do stavu před invazí - což by vyhovovalo všem občanům na Západě - změnil na něco jiného, na válku, která měla svrhnout Vladimíra Putina, stejně jako byl svržen Saddam Hussein, a pak doufat, že vše se v dobré obrátí. Což je zcela nesmyslné a nebezpečné, ale přesně tam se nyní nacházíme, od tohoto bodu zlomu jsme se dostali tam, kde jsme dnes, nejblíže, jak jsme kdy v historii byli od jaderného konfliktu.
Tento týden ukrajinský prezident Zelenskyj poskytl rozhovor levicovým novinám The Guardian a v něm nabádal Spojené státy, aby nukleárně zaútočily na Vladimira Putina.
„Další jaderné státy by měly velice důrazně říct, že pokud Rusko jen pomyslí na jaderný útok na cizí území, v tomto případě na území Ukrajiny, bude následovat rychlý odvetný jaderný úder na jaderné základny v Rusku.“
Rozeberte si citovaná slova „pokud Rusko jen pomyslí na jaderný útok“ - míní se před tím, než tak Rusko učiní - Spojené státy by měly Rusko zasáhnout jadernými zbraněmi. Jinými slovy, použijte jaderné zbraně hned. Proč hned a jak můžeme vědět, že to tak Zelenskyj myslel? Protože Zelenskyj tím odpovídal na středeční varování ruské vlády.
„To není bluf,“ řekl Putin, o kterém tvrdíme, že je duševně nemocný, takže bychom ho měli brát vážně. Navíc vládne zemi s největším jaderným arzenálem na planetě a říká, že použije jaderné zbraně, pokud bude Západ ohrožovat integritu jeho země. Je to podmínečné varování a samozřejmě, že narušení ruské územní integrity nikdy nebylo součástí nějaké dohody. Je to tak? Pamatujete si na to? Proto přece nosíte ukrajinské vlaječky na klopě a vyvěšujete před domy ukrajinské vlajky. Ukrajina byla napadena. Rusové mají být z Ukrajiny vykopnuti. To se zdá být rozumné a podle všech standardů poctivé, ale o to se přece Bidenova administrativa nesnaží. Chtějí svrhnout ruskou vládu a opět doufat, že se vše v dobré obrátí. „On je ten špatný. Zabijme ho.“ Neslyšeli jste to již někdy?
V odpovědi na to, co Putin řekl, požaduje ukrajinská vláda bezprostřední jaderný útok na Rusko, který by určitě měl za následek okamžitou destrukci New Yorku, Washingtonu, Los Angeles a smrt desítek milionů Američanů. Přesně toto řekla. Rozumní lidé takto nikdy nemluví. Jestli existuje nějaký okamžik pro Bidenovu administrativu, aby se celá věc uzavřela a začalo se jednat o míru, což měla učinit již dávno, ten okamžik je právě zde, předtím, než zemře velké množství lidí, jenže právě to Bidenova administrativa nedělá. Pohybuje se vysokou rychlostí jiným směrem a dělá vše pro to, aby přivedla Západ co nejblíže ke zničení.
Včera v OSN Joe Biden obvinil Rusko, nikoliv Ukrajinu z to, že vyhrožuje jadernými zbraněmi. Pusťte si to.