STŘEDEČNÍ GLOSY 19.10.2022

Miroslava Macka
Z usnesení Evropského parlamentu ze dne 6. 10. t. r.:
Evropská parlament opakuje svou výzvu k okamžitému a úplnému embargu na ruský dovoz fosilních paliv a uranu a k úplnému zrušení plynovodů Nord Stream 1 a 2, aby se zastavilo financování Putinovy válečné mašinérie z peněz EU; vyzývá k dalšímu zákazu nákupu, dovozu a přepravy titanu, hliníku, mědi, niklu, palladia, rhodia a surových a zpracovaných diamantů z Ruska nebo přes Rusko do EU a dovozu výrobků ze železa a oceli pocházejících z Ruska nebo vyvážené z Ruska, včetně železné rudy a polotovarů, s cílem snížit ruské příjmy; vyzývá k tomu, aby byl minimalizován přístup Ruska k základním průmyslovým zdrojům, technologiím a službám, zejména těm, které potřebuje vojenský průmysl agresorského státu.
Dodávám:
Vedle Nord Streamu 1 a 2 by to chtělo ještě zrušit Evropskou unii, která naletěla strýčkovi Samovi, a která sní o soběstačnosti, aby se ovšem stala zcela závislou na USA, zvláště když budeme nadále devótně poslouchat a zkomplikujeme si ekonomické vztahy s Čínou.

i.dnes:
Na závod v Jaroměři dopadla ztráta ruského trhu po napadení Ukrajiny Ruskem. Juta ukončila provoz tkalcovny, která vyráběla tkaniny pro podstřešní fólie vyvážené do Ruska.
Dodávám:
Na závod v Jaroměři nedopadla ztráta ruského trhu po napadení Ukrajiny, ale po vyhlášení protiruských sankcí.

Jan Lipavský:
Dnes jsme schválili tréninkovou misi EU EUMAM. Ta pomůže s výcvikem ozbrojených sil na Ukrajině. Podařilo se také vyjednat další prostředky z Evropského mírového nástroje EPF na vojenskou pomoc Ukrajině. Česko je a bude s Ukrajinou, dokud nezvítězí.
Raději bez komentáře.