PONDĚLNÍ GLOSY 14.11.2022

Miroslava Macka
Ekonom Lukáš Kovanda:
„Říjnová inflace v Česku opět takřka všechny zaskočila. Tentokrát ovšem tím, jak je nízká. Vykázala v meziročním vyjádření nárůst pouze o 15,1 procenta. Přitom analytici ve střední hodnotě svých odhadů počítali s údajem 17,9 procenta. Česká národní banka pak počítala s hodnotou 17,4 procenta.“
Rozdíl výsledku oproti odhadům je podle něj dán metodikou, kterou statistici zvolili, ti do výpočtu zahrnuli i vládní podpory u energií v podobě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje a úsporný tarif.
„Takže v říjnu díky zavedení obou opatření statisticky poklesla cena elektřiny meziročně o zhruba 38 procent, nebýt toho, tak by její cena rostla o přibližně 35 procent,“ upozornil ekonom s tím, že bez tohoto by celková inflace činila 18,6 procenta.

Trojice čínských kosmonautů v neděli na vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác) začala s vykládkou nákladní lodi Tchien-čou (Nebeská loď), která u ní úspěšně zakotvila. Loď s šesti tunami nákladu odstartovala na oběžnou dráhu v sobotu z kosmodromu Wen-čchang na tropickém ostrově Chaj-nan, přičemž se jí podařilo připojit se ke staničnímu modulu jen za 127 minut dlouhou cestu, cituje agentura AP čínské úřady. Padl tak rekord Sojuzu MS-17 z října 2020, který byl 3 hodiny, 3 minuty a 43 sekund,
Nákladní loď vyrazila k vesmírné stanici 12 dní poté, co se k ní připojil poslední modul. Skončilo tím budování stanice, která vzniká bez pomoci jiných států.
Čína se nepodílí na projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli nesouhlasu USA.

Štěpán Kotrba:
Prioritou pro ruskou vládu se stala logistika budoucích asijských trhů. Dopravní koridory pro velkokapacitní železniční a námořní dopravu. Budují se nová překladiště, LNG terminály, opravují se železniční mosty. Otázkou je kompletní přebudování Transmongolské a Transsibiřské magistrály na dvoukolejnou trať, nejlépe i s úzkorozchodnou kolejí. Indie se nebude ptát po LGBT právech, Mongolsko a Čína také ne. Síla Sibiře 1 už dodává Číně z pole Čajandin a Kovykta první miliony metrů kubických plynu (plánovaný objem je do Číny 38 miliard metrů krychlových plynu ročně, podle smlouvy na třicet let za cenu 350 dolarů, celková kapacita je ovšem 61 miliard metrů krychlových plynu ročně), projektuje se a staví se Síla Sibiře 2. Staví se propojka mezi nalezišti na severu Ruska a trasou Síla Sibiře – přepojovací trubka z Proskokovo – Krasnojarsk – Nižnaja Pojma – Balagansk na připojení pole Urengoj prostřednictvím Západní Sibiře. I kdyby výstavba těchto tras trvala deset let, ty miliardy investic ukazují dlouhodobou strategii Ruska jednoznačně. Evropa na té mapě zájmů už není. Zůstalo tam pouze Turecko, kterému Putin nabídl vytvoření energetického hubu pro Evropu, až se v Bruselu umoudří.