ČTVRTEČNÍ GLOSY 17.11.2022

Miroslava Macka
Dnes je státní svátek, kdy vám desítky pamětníků detailně vylíčí, jak to roku 1989 rozhodně nebylo.

„Chtěl bych všechny ujistit, že Česká republika není v bezpečnostním ohrožení a našim občanům nic nehrozí,“ napsal včera předseda vlády Petr Fiala na svém twitteru.
„Nejpravděpodobnější vysvětlení včerejšího incidentu je, že raketu ruské výroby, která nedopatřením spadla na polské území, použila Ukrajina při sebeobraně během masivní vlny útoků Ruska na civilní cíle. S definitivním závěrem ohledně toho, co se stalo, je ale potřeba počkat na výsledky vyšetřování,“ pokračoval
Premiérovo vyjádření posléze ironicky komentoval právník a specialista na zdravotnictví Ondřej Dostál. „Děkuji, hned jsem klidnější. Když tedy „nejsme v bezpečnostním ohrožení a‚našim občanům nic nehrozí“, lze to chápat tak, že už nejsme ve válce? Ptám se i kvůli válečné dani.

Předsedové Sněmovny a Senátu odmítli jednat se svými maďarskými protějšky na jednání V4. Oběma vadí vlažný postoj Budapešti vůči ruské agresi na Ukrajině i „nekolegiální“ maďarská energetická politika.
Raději bez komentáře, byť ještě nemáme v trestním zákoníku laesio maiestatis…

Spíš k pláči, než ke smíchu:
Čínský prezident Si Ťin-pching při osobním setkání zkritizoval kanadského premiéra Justina Trudeaua za údajné vyzrazení obsahu uzavřeného jednání na summitu G20 médiím, píše kanadský deník The National Post.
„V Kanadě věříme ve svobodný, otevřený a upřímný dialog, a v tom budeme pokračovat. I nadále se budeme snažit konstruktivně spolupracovat, ale najdou se věci, na kterých se neshodneme,“ reagoval na Si Ťin-pchingovu kritiku Trudeau.
Kanada ovšem oficiální přepis rozhovoru z tohoto jednání nezveřejnila.

Spojené státy americké udržují na rozdíl od jiných států rozsáhlou síť zahraničních vojenských zařízení po celém světě. Věřte tomu nebo nevěřte, ale jen jich 865.