PÁTEČNÍ GLOSY 9.12.2022

Miroslava Macka
V našich jednostranně zaměřených zprávách téměř uniká pozornosti událost, která může ovlivnit budoucí chod světa mnohem více, než válka na Ukrajině. Do Saudské Arábie ve středu přijel čínský prezident Si Ťin - pching, aby se zúčastnil prvního čínsko - arabského summitu a summitu Rady pro spolupráci Číny se zeměmi Zálivu. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning nazval toto setkání novým milníkem vztahů mezi Čínou a arabskými státy.
Summitu se zúčastní 14 arabských lídrů a podle saudského tisku budou podepsány obchodní dohody ve výši 29,26 miliard dolarů.
Rozhovory se též budou týkat negativního vlivu protiruských sankcí na arabský svět a možné čínské pomoci při stabilizaci regionu.

Vědci našli v Grónsku zdaleka nejstarší DNA, které se podařilo sekvenovat. Dva miliony let staré genetické stopy rostlin a živočichů získané z půdy dávají představu, jaký byl tehdy na severním konci ostrova život. Nyní pustá arktická poušť byla v té době krajinou s bujnou vegetací, stromy a spoustou zvířat včetně už vyhynulých mastodontů.
Tolik zpráva. Bohužel v ní chybí, jak se na tom zatraceném teple podílel člověk, uhelné elektrárny, benzinové a naftové motory a jiné zdroje CO2.
Ale vážně: bereme jakékoliv oteplování jako zlo, ačkoliv pro některé oblasti by bylo pravým požehnáním.

Energetický expert Vladimír Štěpán:
„Němci mají sice 24 miliard kubíků v zásobnících, ale podle své obvyklé spotřeby je spotřebují za dva měsíce. A co dál? Máme počátek prosince a zbývají čtyři měsíce zimy. Co to znamená pro nás? Že si vytáhnou náš plyn ze zásobníků. Vždyť je jejich. Síkela lže o tom, jak je náš. To jsem tedy zvědavý. Naše vláda hraje vyloženě poker.

Slova k zapamatování:
Porážka Rusů je daná věc a jejich propaganda to ví, říká šéf ukrajinské rozvědky Kyryl Rudanov.

Další slova k zapamatování:
Abbas Galljamov, který v minulosti připravoval projevy Vladimiru Putinovi, vypustil ven informaci, která podle jeho slov pochází od nejmenovaných osob, které mají do situace „vhled“:
Pro případ, že by se situace kolem invaze na Ukrajině nevyvíjela v jejich prospěch, mají ruský prezident a jeho blízké okolí plán na útěk do zahraničí.